Державна реєстрація речових прав на нерухоме майно – це спеціальний інститут, який покликаний здійснювати державне регулювання приватноправових відносин у сфері обігу нерухомого майна. Це є завершальний етап набуття права власності, адже будь який правочи втрачає легітимність, якщо він незареєстрований.
І тому на сьогодні одним із питань, яке потребує вирішення є запровадження єдиної системи державної реєстрації речових прав на нерухоме майно (у тому числі і на земельні ділянки), що забезпечить належний захист прав фізичних та юридичних осіб на нерухоме майно.
08 серпня 2012 р. набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення та спрощення процедури державної реєстрації земельних ділянок та речових прав на нерухоме майно» 5037-VI № від 04 липня 2012 року (надалі – Закон).
Ухвалені норми Закону передбачають внесення змін до ряду нормативно-правових актів, серед яких: Закони України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», «Про нотаріат», «Про іпотеку», «Про виконавче провадження», «Про Державний земельний кадастр» та інші.
Законом започатковано новий підхід до регулювання суспільних відносин у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, який і передбачає створення єдиної системи державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Новий підхід щодо побудови системи органів державної реєстрації ґрунтується на тому, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень – це офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обмежень, що супроводжується внесенням даних до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Від імені Міністерства юстиції функції реєстрації речових прав на нерухоме майно виконуватимуть Державна реєстраційна служба України (далі – Укрдержреєстр) та її структурні територіальні підрозділи. Державна реєстрація речових прав здійснюватиметься шляхом внесення записів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Укрдержреєстр уже створений на підставі Указу Президента України від 06.04.2011 р. № 401/2011 (адреса сайту – www.derzhreestr.gov.ua) та не тільки відповідає за реєстрацію речових прав на нерухоме майно, але й одночасно є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади з питань реалізації державної політики у сферах державної реєстрації актів цивільного стану, державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, реєстрації (легалізації) об’єднань громадян, інших громадських формувань
З метою забезпечення реалізації повноважень Укрдержреєстру у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно з січня 2012 року розпочали свою діяльність відділи державної реєстрації речових прав на нерухоме майно реєстраційних служб Головного управління юстиції у Волинській області та Луцького міського управління юстиції, два сектори та реєстраційні служби, які входять до складу реєстраційної служби Волинської області. Детальніше про місце розташування реєстраційних служб можна дізнатися на офіційному веб-сайті Головного управління юстиції у Волинській області http://justvolyn.gov.ua/
Основними напрямами діяльності органів державної реєстрації прав на нерухоме майно будуть:
1) здійснення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно відповідно до закону;
2) надання інформації про зареєстровані права та їх обтяження відповідно до закону;
3) забезпечення взяття на облік безхазяйного нерухомого майна відповідно до закону;
4) вживання в межах компетенції заходів щодо ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (далі – Державного реєстру прав);
5) здійснення заходів щодо підвищення ефективності роботи у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно;
Згідно зі ст. 4 Закону обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, а саме:
• право власності на нерухоме майно;
• право володіння; право користування (сервітут); право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис); право забудови земельної ділянки (суперфіцій); право господарського відання; право оперативного управління; право постійного користування та право оренди земельної ділянки; право користування (найму, оренди) будівлею або іншими капітальними спорудами, їх окремими частинами; іпотека; довірче управління майном;
• інші речові права відповідно до закону;
• податкова застава, предметом якої є нерухоме майно, та інші обтяження.
Відповідно до ч. 5 ст. 15 Закону державна реєстрація прав (надання відмови в ній) проводиться в строк, що не перевищує п’яти робочих днів (крім випадків, установлених частиною сьомою цієї статті) з моменту надходження до органу державної реєстрації прав заяви про таку реєстрацію і передбачених цим Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до нього, документів, необхідних для її проведення. Законом передбачена можливість подання документів на державну реєстрацію прав як у паперовій, так і в електронній формі шляхом запровадження механізму їх подання державним кадастровим реєстратором або державним виконавцем.
Державна реєстрація права власності (надання відмови в ній) на підприємство як єдиний майновий комплекс та в разі, коли їй передує видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно, проводиться в строк, що не перевищує чотирнадцяти робочих днів. Розгляд заяви про державну реєстрацію обтяжень і прийняття рішень про таку реєстрацію, відмову у державній реєстрації обтяжень або її зупинення проводиться в день надходження заяви та документів, необхідних для державної реєстрації обтяжень. Державна реєстрація прав, їх обтяжень у результаті вчинення нотаріальної дії (надання відмови в ній) проводиться одночасно з вчиненням такої дії.
Детально процедура проведення державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень регулюється Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2011 р. № 703 (далі - Порядок).
Відповідно до ч. 11 ст. 15 Закону датою і часом державної реєстрації прав та їх обтяжень вважаються дата і час реєстрації відповідної заяви в органі державної реєстрації прав. Слід зазначити, що ч. 1 ст. 15 Закону встановлено, що реєстрація заяви і прийняття рішення про реєстрацію прав є окремими етапами процедури реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень. Прийняттю рішення про проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень передує встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію.
Таким чином, момент державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень і момент державної реєстрації заяви про проведення такої реєстрації співпадають за умови, що відсутні передбачені законодавством підстави для відмови у проведенні державної реєстрації права власності на нерухоме майно.
Слід зазначити, що відтепер нотаріусів також наділено повноваженнями державного реєстратора прав на нерухоме майно, які виникають у результаті вчинення нотаріальних дій, а саме – здійснення нотаріусами державної реєстрації прав власності, реєстрація яких була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, при вчиненні нотаріальної дії з нерухомим майном, об’єктом незавершеного будівництва, а також державної реєстрації прав у результаті вчинення нотаріальної дії з такими об’єктами.
Повноцінне функціонування системи державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, в порядку визначеному Законом, розпочнеться з 1 січня 2013 року. На сьогодні Міністерством юстиції України та його структурними територіальними підрозділами спільно з іншими органами державної влади вживаються всі необхідні заходи для запровадження такої системи з 1 січня 2013 року, як це передбачає Закон.
Мирослава Микитюк,
начальник відділу державної реєстрації речових
прав на нерухоме майно реєстраційної служби
Головного управління юстиції у Волинській області
|