Інформаційний лист
про позитивний досвід роботи Луцького вищого професійно-технічного училища будівництва та архітектури з правоосвітньої та правовиховної діяльності
Відповідно до Рекомендацій обласної міжвідомчої координаційно-методичної ради з правової освіти населення від 29 березня 2011 року досвід роботи з правової освіти Луцького ВПУ будівництва та архітектури визнано як позитивний.
На виконання зазначених рекомендацій 18-19 квітня поточного року нами, головним спеціалістом відділу правової роботи, правової освіти, реєстрації нормативно-правових актів та легалізації об’єднань громадян Головного управління юстиції Герасимиком М. І. та методистом управління освіти і науки облдержадміністрації Горбач А. Ф., проведено вивчення стану правоосвітньої та правовиховної діяльності у зазначеному навчальному закладі, де виявили наступне.
Директором училища Собуцьким Ростиславом Степановичем, заступником директора з навчально-виховної роботи Місюрою Володимиром В’ячеславовичем, вчителем правознавства Баранюком Валентином Івановичем та психологом Підцерковною Наталією Іллівною, іншими педагогами спрямовується відповідна робота щодо правової освіти та правового виховання громадян як цілісної й гармонійно розвиненої особистості з належним рівнем загальної, політичної і правової культури.
У правоосвітньому процесі значну роль відіграє ефективність, системність і змістовність діяльності. Цим незаперечним принципом й керується дирекція училища щодо правоосвітньої та правовиховної роботи. Відповідальний за цей напрям роботи у ВПУ-2 м. Луцька Місюра Володимир В’ячеславович, заступник директора з навчально-виховної роботи, який дану посаду обіймає з 1997 року.
Необхідно відзначити, що в училищі на високому навчально-виховному рівні налагоджена цілісна система правовиховної роботи, яка включає в себе комплекс заходів правоосвітнього та правовиховного спрямування.
Питання правової освіти та виховання є предметом розгляду на педрадах училища, з питань правової освіти та виховання учнів видаються накази директора, розробляються заходи щодо поліпшення цієї ділянки роботи. Крім того, педагогічні працівники постійно підвищують професійний рівень, педагогічну майстерність, загальну та правову культуру, забезпечують умови для засвоєння студентами навчальних програм.
У річному плані роботи на 2010-2011 навчальний рік є розділ “Виховна робота” і підрозділ “Превентивне виховання”. Всі пункти цього розділу чіткі і конкретні. Зокрема сплановано роботу з превентивного виховання соціально-психологічної служби училища, вихователів гуртожитку, керівників груп, бібліотеки училища. У плані є проведення місячника правової освіти, виховні години на правову тематику (кожна третя середа місяця). В училищі є план скоординованих дій з попередження правопорушень та злочинів із службою у справах дітей, КМСН, наркологічним кабінетом, визначені терміни спільних заходів. Тут також діють довгострокові програми з профілактики злочинності (План заходів реалізації державної політики у сфері протидії поширенню наркоманії на 2011-2015 р. р.)
Соціально-психологічною службою училища складені списки учнів з девіантною поведінкою (23 учні), а також є список учнів, що стоять на внутріучилищному контролі (4 учні), у службі в справах дітей і КМСН (1 учень).
У навчальному закладі налагоджена система роботи з дітьми, що мають проблеми з відвідуванням. Створено чітку систему контролю відвідування занять учнями. За дорученням дирекції соціальний педагог училища щоденно о 10 годині подає директору список відсутніх на заняттях. Керівники груп виясняють причини відсутності. Крім того, відвідування відслідковується по системі тижневих рапортичок і звітів майстрів груп заступнику директора з НВР. Тих, хто систематично пропускає заняття, розглядають на засіданнях училищної Ради профілактики (засідання 19.10.2010, 24.11.2011, 02.02.2011).
У практичного психолога заведені персональні картки на учнів “групи ризику”, де відмічаються всі заходи щодо учнів. У класних керівників в журналах виховної роботи відмічаються заходи виховного плану з учнями, що схильні до правопорушень.
Психолого-педагогічні характеристики складені на всіх учнів девіантної поведінки.
Робота психолога планується: є щорічний, місячні та щоденні плани. Плани затверджені директором училища та скореговані з річним планом виховної роботи училища.
Всього в училищі нараховується 9 неблагополучних сімей. Соціальним педагогом Большухіним Валерієм Федоровичем складені акти обстеження цих сімей, є план індивідуальної роботи з ними.
В училищі навчається 14 учнів-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування. Всі вони перебувають під опікою соціально-психологічної служби училища, отримують всі соціальні виплати, харчуються і проживають в гуртожитку.
Дирекцією для цієї категорії учнів ще в 1997 році створено соціально-психологічну службу – першу серед ПТНЗ області. Основу її складають досвідчені практичний психолог і соціальний педагог.
Соціально-психологічна служба починає діяти уже при прийомі абітурієнтів, проводячи вступні співбесіди, вивчаючи сімейну ситуацію, професійну спрямованість дитини. Після детального вивчення груп нового набору проводиться психолого-педагогічний консиліум, де виробляються практичні рекомендації медпрацівникам щодо новоприбулих учнів.
Розроблено ряд методичних порад на допомогу керівникам груп у питаннях правовиховної роботи. Це: “Етапи індивідуального послідовного виховного впливу на учнів”, “Міри впливу на учнів”, “Рекомендації по вивченню нового континенту”, “Тести для батьків” тошо.
Рада профілактики училища діє згідно Положення про Раду профілактики правопорушень. Утворена 19.10.2010 р. наказом по училищу №255. За І семестр 2010-2011 н. р. і січень-лютий 2011 відбулося 3 засідання, на яких розглянуто 15 учнів. По персональних справах прийняті рішення, що оформлені наказом по училищу № 299 від 29.11.2010 р. В плані роботи Ради профілактики: поширення правової освіти, координація дій всіх служб, причетних до виховання молоді, дії соціально-психологічної служби.
Для проведення аналізу причин вчинення учнями антисуспільних дій створена комісія, яку очолює заступник директора з НВР. Системний аналіз правовиховної роботи здійснюється на методичних нарадах класних керівників, у підсумкових аналітичних наказах за кожен семестр ( №38 від 18.02.2010, №27 від 04.02.2011), а також в річних наказах (№167 від 21.07.2009р., №216 від 13.09.2010). Питання правової освіти розглядаються на засіданнях педагогічної ради училища (від 04.02.2011) “Нові підходи до превентивного виховання учнів”.
У Луцькому вищому професійно-технічному училищі діє художня самодіяльність: гуртки бального і народного танцю, вокального і сольного співу. Працюють секції з футболу, волейболу, легкої атлетики, настільного тенісу, проводяться шахово-шашкові турніри. Працюють клуб творчо обдарованих дітей “Ромашка” та історико-пошуковий клуб “Краєзнавці”. Система клубно-гурткової роботи охоплює 50,1% учнів, що є важливим фактором суспільно-корисної зайнятості учнів і відвернення їх від вчинення протиправних дій.
З 2003 року тут також діє учнівське самоврядування у формі Козацької республіки – училищного гетьманату. Щороку шляхом демократичних виборів обирається учнівський гетьманат і учнівський уряд – Генеральна Рада. Працюють учнівські департаменти: внутрішньої політики, гуртожитку, розвитку талантів. Учнівське самоврядування бере участь у роботі стипендіальної комісії училища і Ради профілактики. Всього в роботі учнівського самоврядування задіяні 62% учнів училища. Учні беруть участь у загальноміських акціях, вчаться допомагати старшим людям, що потребують уваги.
Для профілактики можливих нестатутних відносин в учнівських групах працює “скринька довіри”, де анонімно можна сказати про проблеми, що турбують учнів. Ключ від скриньки довіри є тільки в практичного психолога, що вивчає інформацію і реагує по ситуації на проблеми, що виникають. В училищі також діє система батьківського всеобучу. Складено план бесід і лекцій з батьками учнів. На батьківських зборах виступає практичний психолог та соціальний педагог.
Один раз у квартал учнівське самоврядування випускає “Свою газету”, в якій відображається життя училища. В газеті є правова сторінка, де висвітлюються питання правової освіти неповнолітніх.
Ключова роль в процесі посилення профілактики негативних явищ відводиться класним керівникам, практичним психологам, соціальним педагогам та вихователям в гуртожитках – сказано в наказі МОН України №1.4/18-3840 “Про вдосконалення виховної діяльності в ПТНЗ України”. Ставляться завдання: гарантувати безпечне перебування дитини в навчальному закладі, знайти порозуміння з батьками, зробити так, щоб діти з різних сімей, з різним соціальним достатком мали рівні можливості для самореалізації.
Тому самим актуальним і найбільш дієвим в реалізації завдань превентивного виховання є створена в училищі система ранньої профілактики протиправних дій. На первинному рівні вона полягає у: всебічному і повному вивченні учнів групи, їх сімейного становища, оточення, зв’язків, психіки і характеру; постійний контроль за ситуацією у відношенні учень-учень, учень-викладач, учень-батьки – для усування причин можливих конфліктів; системна правова освіта; створення в групах комфортних і безпечних відносин.
На загально училищному рівні: постійне надходження інформації від керівників груп, вихователів гуртожитку, соціально-психологічної служби, учнівського активу; аналіз документації (особових справ, рапортичок, звітів майстрів, даних щодо відвідування, звітів по навчанню, статистичних узагальнень). Після аналізу всієї інформації створюється список “групи ризику”, здійснюється постановка на внутріучилищний облік. Для впливу на учнів, схильних до правопорушень, підключається: учнівське самоврядування, місцеві адміністрації, служби у справах неповнолітніх, та інші соціальні структури. Проводиться також планування превентивної діяльності і створюється система адекватних дій по скоєних правопорушеннях.
Система правової освіти і превентивного виховання дає свої позитивні результати. Число адміністративних правопорушень і кримінальних злочинів неухильно скорочується: 1996 рік – 8, 2000 – 3, 2005 – 2, 2009 – 1. У 2010 році на 629 учнів училища скоєно один злочин (крадіжка) і три учні здійснили адміністративні порушення.
Статистика показує, що більшість серйозних правопорушень в училищі здійснюють учні, що мають проблеми з відвідуванням занять. Система контролю за відвідуванням учнями занять виглядає таким чином: щоденно один черговий представник від дирекції контролює явку учнів через складання спеціальної таблиці на основі докладів старост груп. О 10 годині ранку така таблиця лягає на стіл директора.
Крім того, староста групи відмічає відсутність в рапортирці (де записані також і порушники дисципліни на уроках), яку в кінці тижня на старостаті здає заступнику директора з НВР, який в свою чергу робить зведену таблицю відвідування і правопорушень на уроках і вивішує її на загальний огляд. На основі цієї таблиці учні, що часто порушують дисципліну і пропускають заняття, беруться на контроль дирекції.
Педагогічний колектив училища, незважаючи на соціально-економічні труднощі, докладає всіх зусиль, щоб забезпечити виховання законослухняних громадян незалежної України.
Значна увага в училищі приділяється вивченню права. Цю дисципліну викладає Баранюк Валентин Іванович, викладач вищої категорії.
Вивчення курсу права спрямований на формування в учнів необхідних знань і навичок для активної, свідомої участі в процесі життєдіяльності соціуму, для спілкування з різноманітними інституціями суспільства і держави, який на першому курсі викладається 16 годин, на другому – 10 годин.
Слід зазначити, що одержані в процесі навчання правові знання поглиблюються у позаурочній виховній роботі. Так, з метою попередження антигромадських дій серед учнів, які проживають в гуртожитку, та правильною організацією їх вільного часу, створений і діє гурток “Юний правознавець”.
У навчальному закладі під час занять та в позаурочні години проводиться інформаційно-роз’яснювальна робота серед учнів з питань профілактики злочинності, наркоманії, інших негативних явищ.
Налагоджено контроль за відвідуванням занять та організацією вільного часу учнів.
Слід відмітити, що в училищі є тісна співпраця з органами юстиції, комісією у справах неповнолітніх, соціальними службами, наркодиспансером тощо. Проводяться операції “Підліток”, рейди-перевірки гуртожитку, інші практичні дії щодо скоєних правопорушень.
З метою розширення сфери правової освіти та правового виховання учнів, підвищення ефективності та змістовності правоосвітньої і правовиховної роботи у ВПУ-2 м. Луцька та на виконання обласної Програми правової освіти населення на 2007-2011 роки, затвердженої рішенням обласної ради від 19.10.2007 №15/6, правове виховання дирекція вважає одним із пріоритетних напрямів у роботі училища.
Звичайно, що в умовах з постійно тривожними тенденціями соціальної диференціації населення, непростого економічного стану, важко добитися ідеальних результатів. Так, за твердженням дирекції, потребує ще великих зусиль знизити кількість пропусків занять учнями, залучити більшу частину учнів з девіантною поведінкою до участі у суспільно-корисній діяльності, громадській роботі.
Але педагогічний колектив училища докладає всіх зусиль, щоб без скидок на ситуацію зробити все, аби забезпечити виховання справжніх громадян нашої держави.
Головний спеціаліст відділу правової
роботи, правової освіти, реєстрації
нормативно-правових актів та
легалізації об’єднань громадян
Головного управління юстиції в області
|
М. І. Герасимик
|
Методист управління освіти
і науки облдержадміністрації
|
А. Ф. Горбач
|