структура управління
Установи та організації юстиції
Про управління
Інформація управління
Доступ до публічної інформації
Запобігання проявам корупції
Реєстри
Урядова «гаряча лінія»
Телефон: 0-800-507-309
Працює з понеділка по п’ятницю з 8:00 до 21:00, в суботу – з 8:00 до 19:00, неділя та святкові дні – вихідні.
Дзвінки зі стаціонарних телефонів – безкоштовні, з мобільних телефонів – платні.
Президентський кадровий резерв «Нова еліта нації»
Відомості про представників Волинської області

До відома громадян, які переселяються з АРК, м. Севастополь, Луганської та Донецької області в інші регіони України!
ЦППKПЮ
Методична рада з питань нотаріату

СХВАЛЕНО
рішенням Методичної ради
з питань нотаріату від 29.10.2010 року




УЗАГАЛЬНЕННЯ
порушень, помилок в організації нотаріальної діяльності та виконання нотаріусами області правил нотаріального діловодства, виявлених за результатами цільової перевірки Міністерством юстиції України нотаріальних установах області


При проведенні Міністерством юстиції України у вересні 2010 року цільової перевірки роботи нотаріальних установ області щодо стану організації нотаріальної діяльності та виконання правил нотаріального діловодства робочою групою виявлено і вказано на ряд недоліків та помилок, які допускаються нотаріусами під час виконання своїх обов’язків.

Під час перевірки Міністерством юстиції було проаналізовано роботу 9 державних нотаріальних контор (Першої луцької, Другої луцької, Луцької районної, Ковельської, Рожищенської, Нововолинської, Іваничівської, Шацької, Любомльської), а також 29 приватних нотаріусів (Луцького районного нотаріального округу Дехтярук І.В., Максим'як Ж.В., Ходачинської Н.І., Луцького міського нотаріального округу Базалицької О.Р., Грабовської С.В., Кучми Н.В., Снитюк Л.Г., Кондратюк О.О., Онищук І.П., Перчук І.М., Зубенко Т.І., Ковельського міського нотаріального округу Лобас Е.О., Козоріз Н.С., Ваврищук B.C., Заліської Н.М., Данилевич О.І., Лехкобит Л.В., Ковельського районного нотаріального округу Олєйнікової О.В., Мороз Л.К., Рожищенського районного нотаріального округу Матвійчук СП., Павлюк Р.П., Петришиної О.П., Нововолинського міського нотаріального округу Карпюк К.В., Бобак Ж.С., Пасюк Л.О., Башинської Л.П., Іваничівського районного нотаріального округу Асадуллаєва О.Е., Шацького районного нотаріального округу Щелкунової І.А., Любомльського районного нотаріального округу Каганюка О.Ю.).

На момент проведення перевірки 2 приватні нотаріуси не перебували на своїх робочих місцях. Один приватний нотаріус зупинив нотаріальну діяльність за власним бажанням строком на 10 днів та не надіслав до Головного управління юстиції у Волинській області відповідне повідомлення, чим порушив вимоги статті 29-1 Закону України «Про нотаріат», пункту 1 Положення про порядок заміщення приватного нотаріуса, затвердженого наказом Мін’юсту від 22.08.2003 № 98/5 (у редакції наказу від 16.02.2009 № 278/5. Згідно вищезазначених вимог про зупинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса на строк більше одного тижня приватний нотаріус зобов’язаний не пізніше ніж за один робочий день до дня зупинення повідомити головне управління юстиції.

Інший приватний нотаріус також зупинив власну нотаріальну діяльність на період проведення Міністерством юстиції цільової перевірки без повідомлення про це управління юстиції. Проте, було встановлено, що в період зупинення нотаріальної діяльності нотаріусом вчинялися нотаріальні дії, що підтверджується даними Єдиного реєстру спеціальних бланків нотаріальних документів. Дані факти свідчать про ухилення нотаріуса від проведення перевірки.

За результатами перевірки Міністерством юстиції України виявлено ряд недоліків в організації нотаріальної діяльності приватних і державних нотаріусів.

Зокрема, не всі приміщення державних нотаріальних контор забезпечені окремими кімнатами для зберігання нотаріальних документів. Архівні документи даних нотаріальних контор зберігаються у шафах та коробках, розташованих в кабінетах нотаріусів чи консультантів, що не відповідає вимогам п.8.17 Правил ведення нотаріального діловодства.

Плани підвищення кваліфікації (індивідуального навчання) складаються в держнотконторах на рік і носять формальний характер.

Завідувачами багатоскладових державних нотаріальних контор не враховані вимоги пункту 25 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України та не видані накази про розподіл та закріплення за нотаріусами печаток з номерами, та ведення реєстрів для реєстрації нотаріальних дій з відповідними номерними індексами.

Відповідно до пункту 3.7 Правил ведення нотаріального діловодства, ведення нотаріального діловодства може бути покладено приватним нотаріусом на особу, яка перебуває з ним у трудових відносинах. В порушення вищезазначених вимог в приватних нотаріусів працюють особи, які є технічним персоналом і мають доступ до нотаріальних документів та надають послуги, але з якими не укладені трудові та цивільно-правові договори. Передбачений номенклатурою справ наряд № 01-15 «Особові справи осіб, які перебувають у трудових відносинах з приватним нотаріусом» приватними нотаріусами не заведений, чим не виконується пункт 8.3 Правил ведення нотаріального діловодства.

Пунктом 4 Положення про вимоги до робочого місця (контори) приватного нотаріуса та здійснення контролю за їх дотриманням, затвердженого наказом Мін’юсту від 12.06.1998 № 36/5 встановлено, що приміщення, яке є робочим місцем, повинно використовуватися приватним нотаріусом на підставі відповідного документа про право власності, договору про оренду, договору позички або договору про співпрацю з іншим нотаріусом. Всупереч даним вимогам приватний нотаріус для здійснення нотаріальної діяльності використовує приміщення згідно договору про тимчасове користування, строк якого закінчився у 2009 році, а договір на 2010 рік не укладався.

За наслідками цільової перевірки робочою групою встановлено, що ведення діловодства державними нотаріальними конторами та приватними нотаріусами не в повній мірі відповідає вимогам, встановленим Правилами ведення нотаріального діловодства, затверджених наказом Мін’юсту від 31.12.2008 № 2368/5 (із змінами і доповненнями).

Так, на момент перевірки приватним нотаріусом не було затверджено індивідуальну номенклатуру справ на 2010 рік, чим порушено вимоги п. 8.2.3 Правил, згідно якого номенклатура справ складається у двох примірниках щорічно строком на один діловодний рік, затверджується приватним нотаріусом та запроваджується в дію з 01 січня.

Правилами ведення нотаріального діловодства (пункт 8.2.17) встановлено, що у кінці діловодного року номенклатура обов’язково закривається підсумковим записом, у якому зазначається кількість та категорій фактично заведених справ за рік. Форма підсумкового запису встановлена додатком 17 до Правил. Підсумковий запис складається на підставі відомостей, зазначених у графі 3 індивідуальної номенклатури справ «Кількість справ» (п.8.2.14 Правил). На порушення вищезазначених вимог індивідуальна номенклатура справ приватних нотаріусів на 2009 рік не була закрита підсумковими записами.

Номенклатура справ на 2009 рік державних нотаріальних контор була закрита підсумковими записами, однак не схвалена протоком експертної комісії головного управління юстиції та не погоджена з державним нотаріальним архівом.

Відповідно до п.5.4.1 Правил для реєстрації (обліку) нотаріальних документів і документів, на підставі яких вчиняються нотаріальні дії конторою, приватним нотаріусом заводяться книги і журнали, передбачені типовою номенклатурою справ. Згідно п. 5.4.3 Правил реєстри, книги, журнали ведуться відповідно до форм, установлених цими правилами.

Перевіркою виявлено, що в державній нотаріальній конторі Алфавітна книга заповітів та Книга обліку і реєстрації спадкових справ ведуться декілька років підряд за застарілими формами, хоча на початку 2010 року управлінням юстиції було забезпечено контору новими відповідними книгами.

Виявлені недоліки у веденні приватними нотаріусами книг, пов’язаних з оформленням спадщини.

Відповідно до вимог пункту 8.6.2 Правил спадковій справі присвоюється номер, який складається з порядкового номера, за яким вона зареєстрована в книзі обліку та реєстрації спадкових справ, та зазначається через дріб (дефіс) рік, у якому вона заведена.

Однак, записи у книзі обліку і реєстрації спадкових справ щодо реєстрації спадкової справи ведуться неправильно. Так, при надходженні нової заяви від спадкоємців по заведеній спадковій справі у графі 2 цієї книги «Порядковий номер спадкової справи» повторюються номер однієї і тієї ж спадкової справи. В даному випадку нотаріусами не враховується норми абзацу 2 пункту 231 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, згідно якого порядковий номер спадкової справи присвоюється на підставі однієї із заяв спадкоємців чи кредиторів спадкодавця, зареєстрованої першою в книзі обліку та реєстрації спадкових справ. Отже, при надходженні до контори нотаріуса нової заяви спадкоємця по заведеній спадковій справі в графі 2 порядковий номер спадкової справи не проставляється. Дані відомості зазначаються в графі «Примітка» у форматі «номер спадкової справи, через дріб (дефіс), рік її заведення» .

Також виявлені випадки, коли заяви від імені декількох спадкоємців, які подаються окремо кожним із них, реєструються приватними нотаріусами у книзі обліку та реєстрації спадкових справ під одним і тим же номером, що не відповідає вимогам абзацу 4 пункту 231 Інструкції, згідно якого усі наступні заяви (додаткові, від інших спадкоємців і кредиторів) також реєструються в книзі обліку спадкових справ під самостійними номерами та в хронологічному порядку.

В деяких приватних нотаріусів на момент перевірки відомості про заведені спадкові справи та видані свідоцтва про право на спадщину не були внесені до Алфавітної книги обліку спадкових справ, як наслідок не дотримано вимоги абзац 1 пункту 231 Інструкції. В даному випадку нотаріусам необхідно керуватися підпунктом 3.1 пункту 3 Розділу ІІ Методичних рекомендацій щодо вчинення нотаріальних дій, пов’язаних із вжиттям заходів щодо охорони спадкового майна, видачею свідоцтв про право на спадщину та свідоцтв про право власності на частку в спільному майні подружжя, схвалених рішенням Наукової-експертної ради з питань нотаріату при Мін’юсті від 29.01.2009 року, згідно якого після присвоєння спадковій справі індивідуального номера відомості про заведення спадкової справи негайно заносяться до Алфавітної книги обліку спадкових справ та до Спадкового реєстру.

Встановлені недоліки у веденні журналів реєстрації вхідних документів. Так, нотаріуси помилково реєструють в журналі реєстрації вхідних документів заяви про прийняття спадщини, які були подані нотаріусу особисто спадкоємцем, що не узгоджуються з положеннями пункту 6.3 Правил ведення нотаріального діловодства. Необхідно звернути увагу нотаріусів на те, що визначені даним пунктом документи підлягають реєстрації у журналі реєстрації вхідних документів лише при надходженні їх до контори нотаріуса поштою.

Реєстри для реєстрації нотаріальних дій більшості нотаріусів ведуться у відповідності до Порядку ведення та заповнення реєстрів для реєстрації нотаріальних дій, затвердженого наказом Мін’юсту від 15.07.2003 № 87/5 (у редакції наказу Мін’юсту від 19.11.2007 № 1101/5). Проте, при посвідченні договору купівлі-продажу нерухомого майна з розстрочкою платежу приватним нотаріусом було внесено відомості про накладення заборони до Єдиного реєстру заборон відчуження об’єктів нерухомого майна, але запис про вчинену нотаріальну дію в реєстрі для реєстрації нотаріальних дій не здійснив, чим не врахував вимоги ст.52 Закону України «Про нотаріат», пункту 1 Порядку ведення та заповнення реєстрів для реєстрації нотаріальних дій, згідно яких усі вчиненні нотаріальні дії реєструються в реєстрі для реєстрації нотаріальних дій. Відповідно до ст. 34 Закону України «Про нотаріат» накладення нотаріусом заборони відчуження об’єктів нерухомого майна є нотаріальною дією.

Робочою групою звернено увагу на дотримання нотаріусами встановлених вимог щодо оформлення нотаріальних документів. Згідно пункту 5.4 Правил ведення нотаріального діловодства складання і оформлення нотаріальних документів здійснюється у порядку, передбаченому чинним законодавством. При вчиненні нотаріальних дій нотаріуси застосовують посвідчувальні написи, видають свідоцтва і вчиняють виконавчі написи, акти про морські протести та протести векселів за формами, установленими цими Правилами (п.5.5 Правил). Перевіркою виявлено порушення приватними нотаріусами форми № 7 свідоцтв про право на спадщину за законом на майно у разі відмови спадкоємця від прийняття спадщини на користь іншого спадкоємця. Деякі приватні нотаріуси зазначають у посвідчувальних написах, що плату за вчинену нотаріальну дію стягнуто у відповідності до вимог Указу Президента України від 10.07.1998 № 762, що не відповідає нормам статті 31 Закону України «Про нотаріат», згідно якої приватні нотаріуси за вчинення нотаріальних дій справляють плату, розмір якої визначається за домовленістю між нотаріусом та громадянином або юридичною особою. Отже, в посвідчувальних написах приватним нотаріусам необхідно зазначати «Стягнуто плати: за домовленістю» або «Стягнуто плати: у відповідності зі ст. 31 Закону України «Про нотаріат»».

При оформленні нотаріальних документів приватні, державні нотаріуси допускають порушення підпункту 5.3.1. пункту 5.3. Правил ведення нотаріального діловодства та розміщують на нотаріально оформлених документах рекламні логотипи. Згідно вищезазначених вимог не допускається розміщення на бланках контори, архіву, приватного нотаріуса інформаційного матеріалу (рекламний логотип, символи, розпорядок роботи тощо), що є рекламою і не має відношення до документа.

При оформлені нотаріально посвідченої згоди подружжя на розпорядження спільним майном, заяви співвласника про відмову від права переважної купівлі житлового будинку деякими нотаріусами викладається на білому аркуші, а не на спеціальному бланку нотаріальних документів, що суперечить вимогам статті 34 Закону України «Про нотаріат». В даному випадку нотаріусам необхідно врахувати, що згода подружжя на розпорядженням спільним майном оформляється у формі правочину, викладається у двох примірниках, один з яких - на спеціальному бланку нотаріального документа видається на руки особі, яка надала таку згоду, а інший – на білому аркуші паперу залишається у справах нотаріуса. У зв’язку з тим, що згода подружжя є одностороннім правочином та за способом посвідчення прирівнюється до довіреності, заповіту, з урахуванням вимог частини 3 статті 34 Закону України «Про нотаріат» та вимог абазу 1 пункту 5 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України до примірника договору розпорядження спільним майном, що лишається у справах нотаріальної контори, долучається нотаріальна посвідчена згода подружжя, викладена на спеціальному бланку нотаріального документа.

Стосовно порядку оформлення заяви співвласника про відмову від права переважної купівлі частки майна, то слід зазначити, що справжність підпису на заяві учасника спільної часткової власності повинна бути засвідчена в нотаріальному порядку, у відповідності до ст. 78 Закону України «Про нотаріат». Водночас, згідно абзацу 5 пункту 54 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України дозволяється викладення такої заяви як на окремому стандартному білому аркуші паперу з одночасною реєстрацією в журналі реєстрації вхідних документів, так і на спеціальному бланку нотаріального документа (на бажання зазначеного учасника). Проте, при вирішені питання щодо порядку викладення заяви співвласника про відмову від переважного права купівлі майна необхідно виходити з вимог частини 3 статті 34 Закону України «Про нотаріат» та абзаців 1, 2 пункту 5 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, згідно яких тексти заяв, на яких нотаріусом засвідчується справжність підпису особи викладаються на спеціальному бланку нотаріального документа. Викладення такої заяви без використання спеціального бланка нотаріального документа тягне за собою не чинність нотаріальної дії. Отже, тексти заяв, на яких нотаріусом засвідчується справжність підпису особи, у тому числі заяви співвласника про відмову від права переважної купівлі частки майна, викладаються на спеціальних бланках нотаріальних документів.

При оформленні нотаріусами нотаріальних документів слід більше уваги звертати на вимоги пункту 23 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України щодо викладення текстів нотаріально посвідчувальних правочинів, оскільки за результатами перевірки виявлені поодинокі порушення встановлених правил.

Під час перевірки робочою групою було звернуто увагу на наявність у справах нотаріусів усіх документів (їх фотокопій), необхідних для вчинення нотаріальних дій, а також відповідність даних документів вимогам законодавства.

Відповідно до статті 47 Закону України «Про нотаріат» та пункт 5.8 Правил, для вчинення нотаріальних дій не приймаються документи, які не відповідають вимогам законодавства.

В той же час перевіркою було встановлено, що при оформленні спадкових справ, а також правочинів пов'язаних з даруванням земельних ділянок долучається довідка відділу земельних ресурсів про оцінку землі, замість витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку землі, що не узгоджується з положеннями статті 20 та статті 23 Закону України «Про оцінку землі».

Статтею 20 вищезазначеного Закону встановлено, що за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація. Дані про нормативну грошову оцінку окремо земельної ділянки оформляється як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Згідно частини 3 статті 23 Закону витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається відповідним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Отже, для визначення вартості земельної ділянки при оформлені права на спадщину, посвідчення договору дарування та для цілей оподаткування доходів фізичних осіб при відчуженні ними земельних ділянок необхідно витребовувати з територіальних управлінь Держкомзему витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки згідно встановленої форми.

Виявлений випадок, коли до договору дарування земельної ділянки приватним нотаріусом було долучено в якості правовстанвовлювального документа державний акт, виданий на ім'я особи, яка не є власником земельної ділянки та стороною в договорі. В даному випадку приватним нотаріусом належним чином не було перевірено наявність права власності у відчужувача на земельну ділянку, та не витребувано документи, які підтверджують наявність у нього такого права, як наслідок дії приватного нотаріуса не відповідають вимогам ст. 55 Закону України «Про нотаріат», пункту 61 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України. Згідно вищезазначених норм при нотаріальному посвідченні договорів відчуження нерухомого майна, що підлягає реєстрації, нотаріус вимагає подання документів, які підтверджують право власності на вказане майно.

Перевіркою виявлені недоліки в роботі нотаріусів при оформленні ними спадкових справ.

Так, на порушення вимог пункту 212 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України приватним нотаріусом безпідставно було прийнято заяву, якою спадкоємці одночасно прийняли спадкове майно за законом, а також включили в коло спадкоємців осіб, які пропустили шестимісячний строк на прийняття спадщини, і не претендували на обов'язкову частку. В даному випадку заяви спадкоємців за законом про прийняття спадщини та заява спадкоємців про надання згоди на спадкування іншими особами, які позбавлені можливості подати відповідні документи, що підтверджують наявність підстав для закликання їх до спадкоємства за законом, повинні оформлятися окремими документами.

Статтею 67 Закону України «Про нотаріат», пунктом 210 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій визначено, що свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, що прийняли спадщину. В порушення даних вимог приватним нотаріусом було видано свідоцтво про право на спадщину без долучення до спадкової справи заяви спадкоємця про видачу такого свідоцтва.

В іншому випадку приватним нотаріусом при перевірці факту наявності підстав в особи для закликання до спадкування родинні відносини були встановлені лише за витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про зміну дошлюбного прізвища, замість копії актового запису про зміну прізвища, ім’я та по батькові. Слід зазначити, що сам витяг Державного реєстру не може бути прийнятий нотаріусом для підтвердження родинних відносин спадкоємців зі спадкодавцем, оскільки абзацом 3 пункту 212 Інструкції встановлений перелік документів, за якими можуть бути підтверджені родинні та інші відносини: свідоцтво органів реєстрації актів цивільного стану; копії актових записів; записи в паспортах про другого з подружжя; копії рішень суду, що набрали законної сили, про встановлення факту родинних та інших відносин.

Необхідно звернути увагу нотаріусів, що невідповідність поданих документів вимогам чинного законодавства є підставою для відкладення нотаріусом вчинення нотаріальної дії чи відмови у її вчиненні.

Перевіряючими виявлені недоліки, порушення в оформленні приватними, державними нотаріусами нотаріальних документів у справи для подальшого їхнього архівного зберігання. Зокрема, в деяких державних нотаріальних конторах, приватних нотаріусів на момент проведення перевірки справи тривалого строків зберігання за 2009 рік не були сформовані в наряди, документи у справах не були прошиті та не підготовлені до архівного зберігання, як передбачено підпунктом 9.1.1 пункту 9 Правил ведення нотаріального діловодства. В даному випадку нотаріусами не враховуються, що вищезгаданими нормами встановлений період оформлення нотаріальних документів у справи для архівного зберігання – по закінченню діловодного року. Підшивання нотаріальних документів здійснюється нотаріусами періодично, але не пізніше ніж через 3 місяці після закінчення справ у діловодстві. Тобто, станом на 01 квітня наступного року після закінчення діловодного року справи нотаріуса, держнотконтори повинні бути оформленні у наряди у відповідності до встановлених вимог.

Виявлені випадки, коли на справи постійного та тривалого строків зберігання за 2009 рік не були складені окремі описи (підпункт 9.1.3. пункту 9.1 Правил). Нотаріусам слід розуміти, що оформлення нотаріальних документів у справи для архівного зберігання включає в себе також складання по закінченню діловодного року описів справ постійного та тривалого строків зберігання. Вимоги пункту 9.6 Правил стосується строків подання з описів справ на погодження/схвалення державним нотаріальним архівом та експертною комісією управління юстиції.

Виявлений випадок внесення до описів справ обліково-довідковий матеріал розділу 03 «Архів» індивідуальної номенклатури справ.

Перевіркою відмічено як недолік те, що внутрішні описи спадкових справ, заведених як і державними так і приватними нотаріусами, фактично складаються з переліку документів, які можуть витребовуватися нотаріусом при оформленні спадкових прав. Варто зауважити, що наданий час відсутня встановлена форма внутрішнього опису спадкової справи. Тож, враховуючи, що внутрішній опис справи складається з метою обліку документів у справі, до часу затвердження відповідної форми внутрішнього опису спадкової справи вважаємо, що він повинен містити наступні графи: № П/П; Зміст документів; Кількість аркушів. До внутрішнього опису спадкової справи записуються в хронологічному порядку відомості про документи (фотокопії), які в ній містяться за датою їх долучення до спадкової справи.

Пунктом 8.6.1 Правил встановлено, що кожна спадкова справа являє собою окремий наряд, має внутрішній опис, нумерується, оформляється титульним аркушем та прошивається. На порушення даних вимог спадкові справи деяких нотаріусів не були оформлені в наряди, не оформленні титульним аркушем, не прошиті.

Виявлений випадок, коли до справ одного діловодного року включаються нотаріальні документи іншого діловодного року. Зокрема, заповіт, посвідчений приватним нотаріусом з відміткою про його скасування, було долучено до примірника нового заповіту, посвідченого ним у 2010 році, чим порушено вимоги пункту 8.4.2 Правил. Водночас, в даному випадку приватний нотаріус не врахував норми пункту 168 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, який визначає порядок долучення до справ нотаріуса скасованого заповіту.

Робочою групою виявлені певні недоліки в роботі нотаріусів з Єдиними та Державними реєстрами інформаційної системи Міністерства юстиції України. Так, на порушення пункту 2.1. Положення про Спадковий реєстр, яким передбачено, що до Спадкового реєстру вносяться відомості про посвідчені заповіти, інформація про заповіти була спочатку занесена до Спадкового реєстру, а потім заповіт був нотаріально посвідчений. Тож, при оформленні нотаріусами заповітів необхідно звертати увагу на правильне зазначення в його тексті відомостей про час посвідчення заповіту (години, хвилини).

Також було встановлено, що приватним нотаріусом витяги зі Спадкового реєстру про реєстрацію заповітів особам, від імені яких вони посвідчувались, взагалі не видаються, як наслідок не виконуються вимоги п. 2.9 Положення про Спадковий реєстр, згідно якого для підтвердження факту внесення інформації до Спадкового реєстру Реєстратор виготовляє витяг про внесення реєстраційного запису до Спадкового реєстру у двох примірниках, один з яких залишається у Реєстратора, а другий - надається заявникові (заповідачеві, відчужувачу, спадкоємцю або набувачу).

В порушення пункту 22-1 Інструкції деякими державними нотаріусами не перевіряється за даними Єдиного реєстру спеціальних бланків нотаріальних документів дійсність нотаріальних бланків, на яких викладені документи, що подаються для вчинення нотаріальних дій.

Загалом, перевіркою відмічено, що виявлені порушення, помилки не носять системний характер. За наслідками цільової перевірки Міністерством юстиції України роботу приватних, державних нотаріусів щодо організації нотаріальної діяльності та виконання правил нотаріального діловодства визнано задовільною.

За результатами проведеного узагальнення рекомендуємо державним та приватним нотаріусам:

- врахувати в роботі виявлені порушення та недоліки з метою недопущення їх в подальшій діяльності;
- постійно підвищувати свій кваліфікаційний рівень як шляхом участі в семінарах, нарадах, колективного навчання, так і шляхом самонавчання, проведення аналізів, узагальнень нотаріальної діяльності.

Відділу нотаріату Головного управління юстиції:
- дане узагальнення довести до відома нотаріусів області;
- забезпечити належний контроль за організацією нотаріальної діяльності нотаріальних установ області та виконання ними правил нотаріального діловодства.


Заступник начальника управління-
начальник відділу нотаріату
 

С.В.Карасюк 



напрямки діяльності
Нотаріат
Фінансовий моніторинг
юридичних послуг
Кадрова робота
та державна служба
Реєстрація друкованих ЗМІ
Реєстація НПА
Легалізація громадських формувань
Державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців
Систематизація законодавства
Правова робота
Правова освіта
Виконання судових рішень
Робота із зверненнями громадян
Організаційне забезпечення, документування та контроль
Державна реєстрація актів цивільного стану
Сектор з питань банкрутства
Державна реєстрація прав на нерухоме майно
Експертне забезпечення правосуддя
ГОЛОВНА      КОНТАКТИ      ЛУЦЬК      ВОЛИНЬ      АРХІВ НОВИН
©2015, JUST.VOLYN.NET &