структура управління
Установи та організації юстиції
Про управління
Інформація управління
Доступ до публічної інформації
Запобігання проявам корупції
Реєстри
Урядова «гаряча лінія»
Телефон: 0-800-507-309
Працює з понеділка по п’ятницю з 8:00 до 21:00, в суботу – з 8:00 до 19:00, неділя та святкові дні – вихідні.
Дзвінки зі стаціонарних телефонів – безкоштовні, з мобільних телефонів – платні.
Президентський кадровий резерв «Нова еліта нації»
Відомості про представників Волинської області

До відома громадян, які переселяються з АРК, м. Севастополь, Луганської та Донецької області в інші регіони України!
ЦППKПЮ
Методична рада з питань нотаріату
ПРОТОКОЛ № 1
засідання Методичної ради з питань нотаріату при Головному управлінні юстиції у Волинській області


02 березня 2010 року 

м. Луцьк  


Всього членів ради – 16 осіб
Присутні:


Карасюк С.В., Кухарик Є.І.,
Кузьміч Н.В., Гордійчук М.В.,
Луцик Н.А., Гут А.П.,
Луць Г.П., Велимчаниця А.І.,
Грушицька В.В., Заліська Н.М.,
Курта Н.В., Максим”як Ж.В.,
Сушик Л.А., Щелкунова І.А.
(всього - 14 осіб)



Порядок денний :


1.Ознайомлення з Положенням про Методичну раду з питань нотаріату при Головному управлінню юстиції у Волинській області. Обрання Заступника голови ради та Секретаря ради.
2. Розгляд та погодження  плану наради-семінару з нотаріусами області на тему «Зміни в організації діловодства й архівної справи. Проблемні питання в нотаріальної діяльності».
3. Обговорення окремих питань нотаріального діловодства.
4. Розгляд та погодження матеріалів доповіді приватного нотаріуса Заліської Н.М.
5. Розгляд та погодження матеріалів доповіді приватного нотаріуса Грушицької В.В.
6. Форма посвідчувального напису при засвідченні вірності фотокопії з оригіналу документа.
7. Розгляд та погодження матеріалів доповіді приватного нотаріуса Кузьміч Н.В.
8. Розгляд та погодження матеріалів доповіді завідувача нотаріального архіву Луць Г.П.
9. Розмір державного мита за видачу свідоцтва про право на спадщину.


1. По першому питанню  СЛУХАЛИ:

Карасюка С.В., голову Методичної ради з питань нотаріату, який ознайомив присутніх з наказом Головного управління юстиції у Волинській області від 25.02.2010 року № 72 «Про створення Методичної ради з питань нотаріату при Головному управлінні юстиції у Волинській області та затвердження її складу» та зачитав Положення про Методичну раду з питань нотаріату.
Зазначив, що на першому засіданні ради з членів ради необхідно обрати Заступника голови Методичної ради та Секретаря Методичної ради.

ВИСТУПИЛИ:

Кузьміч Н.В., приватний нотаріус Ківерцівського районного нотаріального округу, яка запропонувала обрати Заступником  голови Методичної ради Курту Н.В., приватного нотаріуса Луцького міського нотаріального округу, а Секретарем  Методичної ради – Кухарика Є.І., головного спеціаліста відділу нотаріату управління юстиції.

УХВАЛИЛИ:

1.1. Обрати Заступником голови Методичної ради Курту Н.В., приватного нотаріуса луцького міського нотаріального округу

1.2. Обрати Секретарем Методичної ради Кухарика Є.І., головного спеціаліста відділу нотаріату управління юстиції.


Голосували: за – одноголосно.

2.  По другому питанню  СЛУХАЛИ:
Карасюка С.В., голову Методичної ради з питань нотаріату, який повідомив, що 05 березня 2010 року управлінням юстиції спільно з Волинським відділенням Української нотаріальної палати заплановано проведення наради-семінару з нотаріусами області на тему: «Зміни в організації діловодства й архівної справи. Проблемні питання в нотаріальної діяльності». Зачитав план семінару та запитав у членів ради чи є пропозиції щодо внесення змін, корективів до нього, інші побажання.
ВИСТУПИЛИ:

Куьміч Н.В., приватний нотаріус Ківерцівського районного нотаріального округу, яка зазначила, що  план семінару містить актуальні питання стосовно ведення нотаріального діловодства, які опрацьовані нотаріусами – членами ради, членами Волинського відділення Української нотаріальної палати, та запропонувала винести їх на обговорення методичної ради для подальшого їх схвалення.
Також запропонувала призначити відповідальну особу, яка в кінці кожного семінару буде ознайомлювати нотаріусів із прийнятими змінами до законодавства, що регулює діяльність нотаріату. Запропонувала покласти такі обов’язки на приватного нотаріуса Луцького міського нотаріального округу Курту Н.В.

Сушик Л.А., приватний нотаріус Луцького міського нотаріального округу, яка запропонувала Заступнику голови ради та Секретарю ради приймати від нотаріусів області питання, пропозиції стосовно практики застосування законодавства в нотаріальному процесі, для подальшого їх вивчення та розгляду  на засіданні Методичної ради

УХВАЛИЛИ:

    1. Погодити запропонований план наради-семінару з нотаріусами області.
    2.  Призначити відповідальним за проведенням аналізу змін до законодавства, що регулює нотаріальну діяльність, Заступника голови Методичної ради, приватного нотаріуса Луцького міського нотаріального округу Курту Н.В.
    3. Заступнику голови ради та Секретарю ради забезпечити моніторинг питань, які підлягають розгляду на Методичній раді з питань нотаріату.  

Голосували: за – одноголосно.


3.По третьому питанню СЛУХАЛИ:

Курту Н.В., Заступника голови Методичної ради з питань нотаріату, яка повідомила присутнім, що наказом Мін’юсту від 16 листопада 2009 року N 2151/5 внесені зміни до Правил ведення нотаріального діловодства, а саме:
1. Змінено форми свідоцтв, посвідчувальних  написів, тепер в них обов’язково має зазначатися  місце вчинення нотаріальної дії «місто (село, селище, район, область)».
2. Встановлений новий порядок викладення посвідчувального напису на звороті оформлювального документа (п.5.5.2 Правил).

ВИСТУПИЛИ:

Гут А.П., завідувач Турійської державної нотаріальної контори,  який запропонував у свідоцтвах та в посвідчувальних написах нотаріальних документів зазначати відомості  про місце вчинення нотаріальної дії, а саме назву району, лише у випадках вчинення такої дії за межами районних центрів, міст обласного значення, наприклад: «селище Луків Турійського району Волинської області». А у разі вчинення нотаріальної дії в межах  районного центру, в містах обласного значення – в посвідчувальних написах та свідоцтвах вказувати місце вчинення нотаріальної дії без зазначення назви  району, наприклад: «селище Турійськ Волинської області».

Щелкунова  І.А., приватний нотаріус Шацького районного нотаріального округу, яка повідомила про неможливість в її практиці виконати вимоги абз.3 п.5.5.2. Правил ведення нотаріального діловодства щодо порядку викладення посвідчувального напису на звороті нотаріального документа, оскільки селище «Шацьк» є односкладовим словом та переносу не підлягає. Аналогічна ситуація зі словом «Луцьк». Запропонувала при вчиненні нотаріальних дій в м. Луцьку та в смт. Шацьк встановити, як виняток, здійснення переносу на зворотній бік документа не назви  міста/селища, а слова «міс-то», «сели-ще».

УХВАЛИЛИ:

3.1. В свідоцтвах, в посвідчувальних написах нотаріально оформлених документів, вказувати місце вчинення нотаріальної дії із зазначенням назви району лише у разі вчинення такої дії за межами  районного центру, міст обласного значення. В усіх інших випадках – назва району не зазначається.

3.2. При розміщенні посвідчувального напису на звороті оформлюваного документа, який посвідчується в м. Луцьку та смт. Шацьк, здійснювати переніс слів «міс-то», «сели-ще».


Голосували: за – одноголосно.


4.  По четвертому питанню СЛУХАЛИ:

Заліську Н.М., приватного нотаріуса Ковельського міського нотаріального округу, яка зачитала підготовлену до наради-семінару доповідь на тему «Новели та окремі проблемні питання нотаріального діловодства».
ВИСТУПИЛИ:

Сушик Л.А., приватний нотаріус Луцького міського нотаріального округу, яка запропонувала для належної ідентифікації сторін правочину при вчиненні нотаріальної дії за участю іноземних громадян (юридичних осіб) в тексті нотаріального документа, в реєстрі для реєстрації нотаріальних дій, поряд з українським перекладом, зазначати їх власні імена (назви) згідно з паспортними даними (установчими документами). Також повідомила, що при вчинені нотаріальних дій за участю іноземних громадян (юридичних осіб) необхідно виконувати вимоги абз. 2 п.9 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України  згідно яких особа, що не володіє мовою, якою виготовлений документ, підписується тією мовою, яку вона знає, а не вимагати від іноземців проставлення підпису на документі  на українській мові.
Кузьміч Н.В., приватний нотаріус Ківерцівського районного нотаріального округу, яка звернула увагу присутніх на зміни в ст.45 Закону України «Про нотаріат» та п.16 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України щодо причин, які надають право особі, яка звернулася за вчиненням нотаріальної дії, доручити підписання нотаріального документа іншою особою. Встановлений конкретний перелік причин: у разі фізичної вади; у разі хвороби. Нормативно-правовими актами не визначено можливість підписання документу іншою особою за дорученням особи, щодо якої вчиняється нотаріальна дія та яка не може підписати документ у зв’язку з неписьменністю чи у зв’язку з похилим віком.
Заліська Н.М., приватний нотаріус Ковельського міського нотаріального округу, яка акцентувала увагу присутніх на зміст відмітки, яка проставляється нотаріусом на оригіналі правовстановлювального документа про перехід права власності на частку (або частку від частки) майна до набувача за договором відчуження або до спадкоємця в результаті видачі йому свідоцтва про право на спадщину. Відмітила, що проставлення такої відмітки нотаріусом має на меті фіксування саме факту вибуття із власності шляхом відчуження (спадкування)  частки (або частки від частки) майна та запропонувала при здійсненні відмітки обмежитися констатацією саме цього факту, наприклад: «Гр. Петровим К.Ф. на підставі договору купівлі-продажу квартири, посвідченим приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Івановим І.І. 20 січня 2009 року за реєстровим № 245, відчужено ?  (одну другу частку) цієї квартири».
Гут А.П., завідувач Турійської державної нотаріальної контори, який зазначив, що згідно абз.8 п.40 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України на вчинення неповнолітньою особою, а також особою, цивільна дієздатність якої обмежена, правочину щодо транспортних засобів або нерухомого майна повинна бути письмова нотаріально посвідчена згода батьків (усиновлювачів) або піклувальника і дозвіл органу опіки та піклування. Інструкція не містить інформації про порядок оформлення  згоди батьків на вчинення неповнолітньою особою вищезазначених правочинів. В даному випадку необхідно керуватися наданим Мін’юстом роз’ясненням від 16.07.209 року № 31-32/246 «Роз’яснення щодо посвідчення згоди на вчинення окремих нотаріальних дій», згідно якого згода батьків неповнолітньої особи викладається у вигляді заяви, підпис на якій засвідчується відповідно до вимог ст.78 Закону України «Про нотаріат». 
УХВАЛИЛИ:

4.1. Погодити доповідь, підготовлену приватним нотаріусом Заліською Н.М. до наради-семінару з нотаріусами області, на тему «Новели та окремі проблемні питання нотаріального діловодства».

4.2. При вчиненні нотаріальної дії за участю іноземних громадян (юридичних осіб) в тексті нотаріального документа, в реєстрі для реєстрації нотаріальних дій, поряд з українським перекладом, зазначати власні імена (назви) згідно з паспортними даними (установчими документами). Підписи на нотаріальних документах проставляються іноземцями на мові, якою він володіє.

4.3. До надання Міністерством юстиції України додаткових роз’яснень причинами, з яких можливе підписання нотаріального документу іншою особою, є хвороба або фізична вада особи, яка звернулася за вчиненням нотаріальних дій.

4.4. При посвідченні договорів про відчуження частки (або частки від частки) майна або видачі свідоцтва про право на спадщину на правовстановлювальних документах, що повертається відчужувачу (співвласникам), здійснювати відмітку, в якій констатується факт вибуття із власності відчужувача (співвласників) майна шляхом відчуження (спадкування), наприклад: «Гр. Петровим К.Ф. на підставі договору купівлі-продажу квартири, посвідченим приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Івановим І.І. 20 січня 2009 року за реєстровим № 245, відчужено ?  (одну другу частку) цієї квартири».

4.5. Згоду батьків на вчинення неповнолітньою особою правочинів щодо транспортних засобів або нерухомого майна оформляти у формі заяви,  підпис на якій засвідчується нотаріусом відповідно до вимог ст.78 Закону України «Про нотаріат». 


Голосували: за – одноголосно.


5. По п’ятому питанню СЛУХАЛИ:

Грушицьку В.В., приватного нотаріуса Луцького міського нотаріального округу,  яка зачитала підготовлену до наради-семінару доповідь на тему «Вимоги до документів, які надходять до нотаріуса (нотаріальної контори). Нові форми нотаріальних документів. Складання та оформлення нотаріальних документів. Виправлення в тексті нотаріальних документів».
ВИСТУПИЛИ:

Велимчаниця А.І., приватний нотаріус Володимир-Волинського районного нотаріального округу, який зазначив, що при посвідченні договорів щодо спільного майна подружжя нотаріус повинен  витребувати письмову нотаріально посвідчену згоду іншого з подружжя на укладення договору. Міністерством юстиції України в додатках до Правил ведення нотаріального діловодства затверджено форму  посвідчувального   напису на згоді одного з подружжя на розпорядження майном (форма № 42). Згідно роз’яснень Мін’юста згода одного з подружжя є одностороннім правочином. Проте, нормативно-правовими актами не визначено порядок її оформлення нотаріусом.
Грушицька В.В., приватний нотаріус Луцького міського нотаріального округу, яка запропонувала наступне:
Оскільки надання згоди одним із подружжя на укладання договору є одностороннім правочином, то при вчиненні такої нотаріальної дії нотаріус додержується вимог щодо посвідчення односторонніх правочинів, передбачених розділом І глави ІІІ Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України.
Документи, у яких викладено зміст правочинів, що нотаріально посвідчуються, подаються нотаріусом не менше ніж у двох примірниках, один з яких залишається у справах державної нотаріальної контори чи приватного нотаріуса. При цьому один з примірників, що призначений для сторони, викладається на спеціальному бланку нотаріальних документів. При реєстрації витрачання бланків у Реєстрі нотаріальних бланків, бланк, використаний для викладення згоди, реєструється під кодом витрачання «13», як «інші нотаріальні дії». Усі примірники підписуються учасником правочину. Посвідчувальний напис вчиняється на всіх примірниках правочину.
Другий примірник згоди, що викладений без використання спеціальних бланків нотаріальних документів, залишається у справах нотаріуса та зберігається в наряді 02-10 «Інші договори (засновницькі договори, установчі акти, договори відчуження рухомого майна, оренди, позики, управління майном тощо)». Відомості про посвідчені згоди заносяться до алфавітної книги обліку інших договорів (наряд 02-35).
До примірника додаються: копія паспорта громадянина, що звернувся за вчиненням нотаріальної дії; копія довідки (картки) про присвоєння ідентифікаційного номеру за даними Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов’язкових платежів; копія документу, за яким встановлений факт шлюбних відносин.
За посвідчення згод нотаріусом стягується державне мито за ставкою згідно з п.п.  «с» п.3 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито», тобто в розмірі  0,51 гривень.

УХВАЛИЛИ:

5.1. Погодити доповідь, підготовлену приватним нотаріусом Грушицькою В.В. до наради-семінару з нотаріусами області, на тему «Вимоги до документів, які надходять до нотаріуса (нотаріальної контори). Нові форми нотаріальних документів. Складання та оформлення нотаріальних документів. Виправлення в тексті нотаріальних документів».

5.2. Згоду іншого з подружжя на розпорядження майном оформляти як односторонній правочин з дотриманням вимог, встановлених розділом І глави ІІІ Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України. Згоду оформляти у двох примірниках, один з яких викладається на спеціальному бланку нотаріальних документів (код витрачання бланка у  реєстрі  бланків - 13), інший лишається у справі нотаріуса (контори) №02-10 «Інші договори». Відомості про посвідчені згоди заносяться до алфавітної книги обліку інших договорів (наряд 02-35). До примірника додаються: копія паспорта громадянина, що звернувся за вчиненням нотаріальної дії; копія довідки (картки) про присвоєння ідентифікаційного номеру за даними Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов’язкових платежів; копія документу, за яким встановлений факт шлюбних відносин. За посвідчення згод нотаріусом стягується державне мито за ставкою згідно з п.п.  «с» п.3 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито», тобто в розмірі  0,51 гривень.


Голосували: за – одноголосно.


6. По шостому питанню СЛУХАЛИ

Кузміч Н.В., приватний нотаріус Ківерцівського районного нотаріального округу, яка повідомила, що після внесених змін до Правил ведення нотаріального діловодства серед нотаріусів постало питання щодо засвідчення фотокопій документів, а саме чи є поняття «копія» та «фотокопія» ідентичними поняттями, і який посвідчувальний напис застосовувати при засвідченні фотокопій документів. Запропонувала, при виготовлені копії документа за допомогою копіра (ксерокса) та засвідчення вірності фотокопії з оригіналу документа в посвідчувальному написі (форма № 55) слово «копії» змінювати на слово «фотокопії», у верхній правій частині лицьового боку оформлювального документа проставляти штамп чи здійснювати напис «фотокопія».
Гут А.П., завідувач Турійської державної нотаріальної контори, який не погодився з думкою Кузьміч Н.В. та запропонував при засвідчені вірності фотокопії з оригіналу документа застосовувати встановлену форму посвідчувального напису без внесення до неї змін, оскільки в примітці до форми посвідчувального напису № 55 вказано, що за встановленою формою засвідчується вірність фотокопії з оригіналу. У верхній правій частині лицьового боку оформлювального документа необхідно проставляти штамп чи здійснювати напис «фотокопія».
УХВАЛИЛИ:

6.1. При засвідчені вірності фотокопії з оригіналу документа застосовувати встановлену форму посвідчувального напису № 55. У верхній правій частині лицьового боку оформлювального документа необхідно проставляти штамп чи здійснювати напис «фотокопія».


Голосували: за – 8 осіб, проти - 6 осіб, утримались – 0.


7.По сьомому питанню СЛУХАЛИ:

Кузміч Н.В., приватного нотаріуса Ківерцівського районного нотаріального округу,  яка зачитала підготовлену до наради-семінару з нотаріусами області доповідь на тему «Порядок ведення та заповнення реєстрів для реєстрації нотаріальних дій. Аналіз помилок в заповнені реєстрів (за результатами перевірок)».
ВИСТУПИЛИ:

Гордійчук М.В., завідувач Луцької районної державної нотаріальної контори, яка зазначила, що п. 7 Порядку ведення та заповнення реєстрів для реєстрації нотаріальних дій зазначено, що у разі виявлення помилки в нумерації нотаріальних дій у реєстрі складається акт, форма якого наведена в додатку № 3, який підписується нотаріусом та скріплюється його печаткою. Акт складається на окремому аркуші, який підклеюється до реєстру таким чином, щоб унеможливити його втрату. Однак, в Порядку не визначено місце вклейки такого акта. Запропонувала акт про помилку в нумерації нотаріальних дій складати на внутрішній стороні  обкладинки реєстру.
УХВАЛИЛИ:

7.1. Погодити доповідь, підготовлену приватним нотаріусом Кузьміч Н.В. до наради-семінару з нотаріусами області, на тему «Порядок ведення та заповнення реєстрів для реєстрації нотаріальних дій. Аналіз помилок в заповнені реєстрів (за результатами перевірок)».

7.2. Акт про помилку в нумерації нотаріальних дій складати на внутрішній стороні обкладинки реєстру для реєстрації нотаріальних дій.


Голосували: за – одноголосно.


8. По восьмому питанню СЛУХАЛИ:

Луць Г.П., завідувача Волинського обласного державного нотаріального архіву, яка зачитала підготовлену до наради-семінару з нотаріусами області доповідь на тему «Номенклатура справ, її оформлення та закриття. Систематизація документів у справах. Закриття підсумковим записом номенклатури справ. Підготовка нотаріальних документів до передавання в архів»
УХВАЛИЛИ:

8.1. Погодити доповідь, підготовлену завідувачем нотаріального архіву Луць Г.П. до наради-семінару з нотаріусами області на тему «Номенклатура справ, її оформлення та закриття. Систематизація документів у справах. Закриття підсумковим записом номенклатури справ. Підготовка нотаріальних документів до передавання в архів».


Голосували: за – одноголосно.


9. По дев’ятому питанню СЛУХАЛИ:

Луцик Н.А., завідувача Ковельської державної нотаріальної контори, яка повідомила, що з 01 січня 2010 року набрав чинності Закон України від 05.03.3009 року № 1110-VI «Про внесення зміни до статті 3 Декрету Кабінету Міністрів України "Про державне мито" щодо державного мита за видачу свідоцтва про право на спадщину». Згідно даного Закону за видачу свідоцтва про право на спадщину нотаріусом  справляється мито у розмірі 2–х неоподаткованих мінімумів доходів громадян (34 гривні). Дані зміни знайшли неоднозначне трактування, в першу чергу, серед державних нотаріусів, оскільки на практиці у свідоцтвах про право на спадщину можливе включення 2-х і більше об’єктів спадщини, наприклад: транспортний засіб, право на земельну частку (пай), право на майновий пай тощо. Інструкцією про порядок обчислення та справляння державного мита не визначено розмір мита за видачу такого свідоцтва про право на спадщину.

 ВИСТУПИЛИ:

Гут А.П.,  завідувач Турійської державної нотаріальної контори, який повідомив присутнім, що підпунктом «ж» пункту 3 статті 3 Декрету із внесеними змінами встановлено ставку державного мита за видачу свідоцтва про право на спадщину, незалежно від кількості спадкового майна, яке зазначено в ньому. Тому при видачі свідоцтва про право на спадщину на один об’єкт спадкового майна чи на кілька об’єктів спадкового майна справляється мито у розмірі 2-х неоподаткованих мінімумів  доходів громадян, крім випадків, коли спадкоємці мають встановлені законом пільги щодо сплати державного мита.
УХВАЛИЛИ:

9.1. При видачі свідоцтва про право на спадщину, незалежно від кількості спадкового майна зазначеному в ньому, справляється державне мито у розмірі 2-х неоподаткованих мінімумів  доходів громадян, крім випадків звільнення спадкоємців від сплати державного мита.


Голова ради 

С.В.Карасюк 

Секретар ради 

Є.І. Кухарик 



напрямки діяльності
Нотаріат
Фінансовий моніторинг
юридичних послуг
Кадрова робота
та державна служба
Реєстрація друкованих ЗМІ
Реєстація НПА
Легалізація громадських формувань
Державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців
Систематизація законодавства
Правова робота
Правова освіта
Виконання судових рішень
Робота із зверненнями громадян
Організаційне забезпечення, документування та контроль
Державна реєстрація актів цивільного стану
Сектор з питань банкрутства
Державна реєстрація прав на нерухоме майно
Експертне забезпечення правосуддя
ГОЛОВНА      КОНТАКТИ      ЛУЦЬК      ВОЛИНЬ      АРХІВ НОВИН
©2015, JUST.VOLYN.NET &