УЗАГАЛЬНЕННЯ
організації роботи відділу нотаріату Головного управління юстиції у Волинській області із забезпечення своєчасного, повного та всебічного розгляду звернень громадян за І квартал 2010 року
На виконання плану роботи відділу нотаріату Головного управління юстиції у Волинській області на І-ше півріччя 2010 року відділом нотаріату проаналізовано організацію роботи із забезпечення своєчасного, повного та всебічного розгляду звернень громадян за І-й квартал 2010 року.
З цією метою було вивчено аналітичні дані щодо стану роботи по розгляду письмових звернень громадян за І-й квартал 2010 року та матеріали переведень за зверненнями громадян за цей період.
Частина перша статті 1 Закону України „Про звернення громадян” надає громадянам право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов’язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Діяльність відділу нотаріату у цьому напрямку ґрунтується на неухильному дотриманні норм Конституції України, Закону України “Про звернення громадян”, Закону України «Про нотаріат» та спрямована на забезпечення всебічного, своєчасного розгляду звернень громадян, порушених у них проблем, оперативне їх вирішення, захист законних прав та інтересів громадян та недопущення посягання на них.
Протягом І кварталу 2010 року на розгляд до Головного управління юстиції у Волинській області надійшло 10 звернень громадян щодо роботи органів нотаріату області ( за аналогічний період 2009 року – 12 звернень), з них: 4 скарги і 6 заяв (у 2009 році – 6 скарг і 6 заяв).
З усієї кількості звернень, що перебували на розгляді у Головному управлінні юстиції у Волинській області на протязі І-го кварталу 2010 року, 8 звернень надійшли безпосередньо від громадян, одне звернення надійшло з Міністерства юстиції України та одне звернення надійшло через гарячу урядову лінію.
Необхідно відмітити, що оскільки протягом І кварталу 2010 року звернення надходили безпосередньо від громадян та з Міністерства юстиції України, це є свідченням того, що громадяни для захисту своїх прав та законних інтересів звертаються в установи за належністю, хоча в більшості випадків без поважних на те причин.
Всі звернення громадян, що надійшли до відділу нотаріату у І-му кварталі 2010 року, в результаті розгляду працівниками відділу нотаріату визнані необґрунтованими.
З усієї кількості скарг, що надійшли на розгляд до відділу нотаріату у І-му кварталі 2010 року, 2 скарги стосувались дій державних нотаріусів області ( гр-ка Корольчук О.Ю скаржилась на дії державних нотаріусів Рожищенської та Луцької районної ДНК Паліводи І.І. та Гордійчук М.В., а гр-н Марич О.С. скаржився на дії нотаріуса Маневицької ДНК Горбачука І.М.), 1 скарга – на дії приватного нотаріуса Луцького міського нотаріального округу Зубенко Т.І., що надійшла від гр-ки Безушкевич С.М. та 1 скарга надійшла з Міністерства юстиції України на дії працівників Головного управління юстиції у Волинській області з приводу повідомлення нотаріусів про відкладення вчинення нотаріальних дій.
З усієї кількості заяв, що надійшли на розгляд до відділу нотаріату, 2 заяви стосувались дій приватних нотаріусів ( гр-н Коробчук М.Й. скаржився на дії нотаріуса Ходачинської Н.І.), 2 заяви – дій державних нотаріусів області ( гр-н Кизицький В.І. скаржився на дії нотаріуса Нововолинської ДНК Кацевич Т.М., гр-н Шеметюк А.Н. скаржився на дії нотаріуса Камінь-Каширської ДНК Кузьміної І.М.), 1 заява надійшла від гр-на Савицького О.В. з проханням роз’яснення йому норм законодавства щодо місця заведення спадкової справи та ще 1 заява надійшла від адвоката Федорка О.І. з приводу надання довідкової інформації.
Протягом І-го кварталу 2010 року до управління юстиції надійшла 1 повторна заява. Ця заява надійшла від гр. Коробчука М.Й., який скаржився на неправомірні дії приватного нотаріуса Луцького міського нотаріального округу Ходачинської Н.І. при оформленні договору відчуження нерухомого майна та на те, що перевіряючий захистив нотаріуса. При перевірці викладених у зверненні фактів працівниками відділу нотаріату не було виявлено порушень зі сторони Ходачинської Н.І. у організації нотаріальної діяльності чи невиконання нею правил нотаріального діловодства, а тому і не було підстав для притягнення її до дисциплінарної відповідальності.
У більшості звернень, що надійшли до управління юстиції, порушуються питання щодо законності оформлення спадщини та оплати за її оформлення, законності посвідчення договору відчуження нерухомого майна, законності відмови нотаріуса у реєстрації заяви про припинення права власності, правомірності відмови нотаріуса у видачі постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії, щодо відкладення вчинення нотаріальних дій, з питань роз’яснення чинного законодавства.
Під час розгляду кожного з цих звернень працівниками відділу нотаріату були зібрані матеріали, що підтверджують їх необґрунтованість. Водночас слід зазначити, що причиною надходження таких звернень є низька юридична обізнаність громадян та проблемність вирішення багатьох правових питань. В зв’язку з цим працівниками відділу нотаріту було роз’яснено громадянам норми законодавства, які регулюють порушені у зверненнях питання. Крім того, у відповідях громадянам роз’яснено їхнє право на оскарження рішення Головного управління юстиції у Волинській області до Міністерства юстиції України та право на звернення до суду відповідно до чинного законодавства.
На протязі І-го кварталу 2010 року випадків порушення термінів розгляду звернень громадян працівниками управління юстиції не було. Всі звернення розглянуті у 15 та 30-денний термін.
З урахуванням викладеного, з метою усунення недоліків в роботі із зверненнями громадян при їх розгляді та недопущення в подальшій діяльності фактів, що призводять до надходження скарг на дії нотаріальних установ області Головне управління юстиції у Волинській області нотаріусам
рекомендує:
1. забезпечувати належний рівень організації прийому громадян;
2. регулярно поновлювати інформаційні стенди;
3. проводити роз’яснення чинного законодавства через засоби масової інформації;
4. забезпечувати належний рівень розгляду звернень громадян;
5. попереджувати громадян про наслідки, котрі виникають після вчинення тих чи інших нотаріальних дій.