структура управління
Установи та організації юстиції
Про управління
Інформація управління
Доступ до публічної інформації
Запобігання проявам корупції
Реєстри
Урядова «гаряча лінія»
Телефон: 0-800-507-309
Працює з понеділка по п’ятницю з 8:00 до 21:00, в суботу – з 8:00 до 19:00, неділя та святкові дні – вихідні.
Дзвінки зі стаціонарних телефонів – безкоштовні, з мобільних телефонів – платні.
Президентський кадровий резерв «Нова еліта нації»
Відомості про представників Волинської області

До відома громадян, які переселяються з АРК, м. Севастополь, Луганської та Донецької області в інші регіони України!
ЦППKПЮ
ЗМІ про регіональний орган юстиції
ЗА НОВИМ КОДЕКСОМ — СУД ПРИСЯЖНИХ І ДОМАШНІЙ АРЕШТ
На думку фахівців, після набуття чинності нового Кримінального процесуального кодексу ув'язнених у сізо зменшиться щонайменше на 15 відсотків

Громадсько-політична газета «Волинь-нова»,
№ 44 від 21 квітня 2012 року

У новітній історії України так складається, що доленосні для держави рішення приймаються вночі. Згадаймо хоча б Конституційну ніч 1996-го, коли отримали Основний закон. І ось 13 квітня 2012 року знову таки вночі Верховна Рада прийняла по-справжньому революційно новий Кримінальний процесуальний кодекс, який замінив попередній, прийнятий іще 1960-го. Про те, чим оновлений Кодекс різниться від попереднього і чи вбереже він українців від «тюремних університетів», розповідає начальник головного управління юстиції в області Ігор Оксенчук

Ростислав ДЯЧЕНКО

-Народні обранці три дні розглядали 3 755 поправок до нового Кримінального процесуального кодексу. Голосували за 614 статей, до яких пропонувалося внести зміни. Ініціатором законопроекту є Президент, який подав проект до парламенту ще в січні 2012-го. На думку глави держави, новий КПК удосконалить кримінальне судочинство, додавши до нього європейські цінності та принципи.

— Кажуть, новий КПК повністю змінює філософію ведення кримінального про цесу...

— Основне в реформуванні кримінального судочинства — створення рівних можливостей для кожної зі сторін у кримінальному процесі. Надаються рівні права щодо подання доказів безпосередньо до суду і під час засідання. Також новий Кодекс розширює процесуальні права потерпілих, аби підвищити рівень їхнього захисту. Нове й те, що документ передбачає поняття слідчого судді — він контролюватиме розслідування кримінальної справи.

— Які зміни щодо запобіжних заходів для підоз рюваних і процедури примирення між сторонами?

— Впроваджується такий запобіжний захід, як домашній арешт. Очікуємо, що з прийняттям нового КПК кількість заарештованих у сізо зменшиться щонайменше на 15 відсотків.

Кодекс також передбачає процедуру примирення сторін. Згідно з нею, обвинувачений може примиритися з потерпілим, якщо він визнав свою провину, розкаявся, відшкодував матеріальні і моральні збитки. Передбачена можливість укладення угоди між прокурором і обвинуваченим про визнання вини. Це дасть змогу скоротити час кримінального провадження, оскільки одразу після досягнення угоди провадження невідкладно надсилається до суду для затвердження.

— Що нового у веденні слідства?

— Терміни проведення слідства скорочені до 6 місяців. У новому Кодексі анульовано можливість повернення справи на додаткове розслідування. Заборонено двічі притягати до кримінальної відповідальності за одне й те саме правопорушення. До всього, згідно з новим Кодексом, відразу після подачі в міліцію заяви заявник автоматично стає потерпілим, минаючи всі стадії слідства та збору доказів.

Також вводиться спрощена форма розслідування і судового розгляду кримінальних проступків. Зокрема, запроваджується нова категорія «кримінальні правопорушення», яка буде поділятися на злочини та кримінальні проступки за критерієм тяжкості.

— Які свободи декларує Кодекс для учасників процесів і які нововведення очікують на прокурорів?

— Введена свобода від самовикриття і право не свідчити проти близьких родичів і членів сім'ї. Забезпечено право на оскарження процесуальних рішень, дій чи бездіяльності. Вирок, запобіжний захід і термін обираються виключно за рішенням слідчого судді... Функція обвинувачення в суді у конкретній справі покладена на того прокурора, який здійснював нагляд за дотриманням законів органами, що проводили досудове розслідування. Прокурор буде направляти в суд не кримінальну справу, а реєстр матеріалів кримінальної справи, який включає номер та найменування досудового розслідування, час проведення, реквізити процесуальних рішень, прийняті в ході розслідування, дату і термін застосування заходів кримінального провадження. Обвинувачений та його захисник також можуть подавати в суд свої матеріали.

— Як буде здійснюватися оперативно-розшукова діяльність?

— Усі процесуальні дії — оперативно-розшукові та слідчі — зможуть проводитись лише після початку кримінального провадження у справі. Виключно за рішенням слідчого судді пропонується здійснювати обрання запобіжних заходів та продовження їхніх строків, негласні слідчі дії, що обмежують конституційні права осіб, накладення арешту на майно, примусовий привід, накладення грошового стягнення за невиконання процесуальних обов'язків, відсторонення від посади тощо.

— Кримінальний кодекс таки запровадив суд присяжних?

— Із набранням чинності нового КПК, у судовому процесі будуть брати участь двоє суддів і троє присяжних. Переймаючи практику судочинства країн Європи та США, законодавці передбачили застосування «суду присяжних» при розгляді справ, пов'язаних із вчиненням злочинів, за які загрожує довічне ув'язнення.

— Чи побільшало прав у потерпілих?

— Новий Кодекс передбачає розширення процесуальних прав потерпілих, щоб підвищити рівень їхнього захисту. При цьому усувається можливість залучати в ролі захисників у кримінальному процесі близьких родичів чи юристів, не внесених до Єдиного реєстру адвокатів. Передбачено, що захисником може бути тільки адвокат, прізвище якого буде внесено в Єдиний реєстр адвокатів. Також прийнято статті, якими затверджено, що слідчі дії та допити можуть проводитися із застосуванням фото— і відеозйомок. Слідчі дії не можуть проводитися, крім виняткових випадків, у нічний час — із 22-ї до 6-ї години ранку.

— Коли саме набере чинності новий КПК?

— Як сказав глава держави Віктор Янукович, новоприйнятий документ спочатку передадуть міжнародним експертам, щоб ті змогли оцінити відповідність внесених поправок демократичним стандартам. І лише після цих процедур Президент планує підписати новий Кодекс. Цей документ набере чинності через 6 місяців після його опублікування.

напрямки діяльності
Нотаріат
Фінансовий моніторинг
юридичних послуг
Кадрова робота
та державна служба
Реєстрація друкованих ЗМІ
Реєстація НПА
Легалізація громадських формувань
Державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців
Систематизація законодавства
Правова робота
Правова освіта
Виконання судових рішень
Робота із зверненнями громадян
Організаційне забезпечення, документування та контроль
Державна реєстрація актів цивільного стану
Сектор з питань банкрутства
Державна реєстрація прав на нерухоме майно
Експертне забезпечення правосуддя
ГОЛОВНА      КОНТАКТИ      ЛУЦЬК      ВОЛИНЬ      АРХІВ НОВИН
©2015, JUST.VOLYN.NET &