структура управління
Установи та організації юстиції
Про управління
Інформація управління
Доступ до публічної інформації
Запобігання проявам корупції
Реєстри
Урядова «гаряча лінія»
Телефон: 0-800-507-309
Працює з понеділка по п’ятницю з 8:00 до 21:00, в суботу – з 8:00 до 19:00, неділя та святкові дні – вихідні.
Дзвінки зі стаціонарних телефонів – безкоштовні, з мобільних телефонів – платні.
Президентський кадровий резерв «Нова еліта нації»
Відомості про представників Волинської області

До відома громадян, які переселяються з АРК, м. Севастополь, Луганської та Донецької області в інші регіони України!
ЦППKПЮ
ЗМІ про регіональний орган юстиції
ЗАХИСТ І ЗВИНУВАЧЕННЯ УРІВНЯЮТЬ В ПРАВАХ
Верховна Рада ухвалила новий Кримінальний процесуальний кодекс України


На минулому тижні народні обранці три дні розглядали поправки до нового Кримінального процесуального кодексу. Всього до другого читання проекту КПК було розглянуто 3 тис. 755 поправок і проголосовано 614 статей, до яких пропонувалося внести ці зміни. Як відомо ініціатором цього законопроекту був Президент України, яким був внесений на розгляд до парламенту у січні цього року. Чинна редакція кодексу була прийнята ще у 1960 році. Тому, на думку гаранта Конституції, новий КПК удосконалить кримінальне судочинство, додавши до нього європейські цінності та принципи.

Прокоментувати нові положення КПК наші кореспонденти попросили начальника Головного управління юстиції у Волинській області Ігоря Оксенчука.

– Ігоре Володимировичу, що на вашу думку нового у КПК та яка його філософія?

– Відзначу, що новий Кримінальний процесуальний кодекс повністю змінює філософію ведення кримінального процесу в Україні.

Основними напрямами реформування кримінального судочинства, відповідно до нового КПК, є створення рівних можливостей для кожної із сторін у кримінальному процесі та реальне впровадження у кримінальне судочинство принципу змагальності, за якого результат розгляду судом конкретного випадку притягнення особи до кримінальної відповідальності залежатиме виключно від обґрунтованості позиції сторін.

З цією метою сторонам кримінального провадження надаються рівні права щодо подання доказів безпосередньо до суду.

Слідчий та прокурор, відповідно до положень КПК, позбавляються фактично монопольного права на подання доказів, оскільки кожна із сторін кримінального провадження матиме рівні можливості у збиранні доказів, отриманні допомоги суду у збиранні доказів при наявності труднощів їхнього отримання, а також наданні зібраних доказів суду для доведення винуватості або невинуватості особи у вчиненні злочину.

КПК передбачає вирішити проблему змагальності вітчизняного кримінального судочинства також шляхом запровадження нового порядку, згідно з яким суд зможе ґрунтувати свої висновки виключно на тих показаннях, які він безпосередньо отримав від сторін кримінального провадження у судовому засіданні, або які були надані слідчому судді у судовому засіданні під час досудового розслідування.

Процесуальне керівництво розслідуванням здійснюватиме прокурор, який даватиме доручення слідчим (співробітникам органів внутрішніх справ України, Служби безпеки України, органу, що здійснює контроль за додержанням податкового законодавства) і прийматиме або погоджуватиме ключові процесуальні рішення (повідомлення особі про підозру, звернення з клопотаннями до слідчого судді, складення обвинувального акта тощо).

Крім того, функцію з представництва державного обвинувачення у суді по конкретній справі буде покладено саме на того прокурора, який здійснював нагляд за дотриманням законів органами, які проводили досудове розслідування.

Також об'єднуються досі відокремлені стадії дізнання і досудового слідства в одну – досудове розслідування, яке розпочинатиметься з моменту надходження інформації про вчинений злочин до правоохоронних органів, яка обов’язково вноситься до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

– Як буде здійснюватися оперативно-розшукова діяльність?

–Оперативно-розшукова діяльність, пов’язана із розслідуванням злочину, та слідство здійснюватимуться у рамках єдиного процесу розслідування, а всі процесуальні дії (оперативно-розшукові та слідчі дії) зможуть проводитись лише після початку кримінального провадження у справі.

Виключно за рішенням слідчого судді пропонується здійснювати: обрання запобіжних заходів та продовження їхніх строків; негласні слідчі дії, що обмежують конституційні права осіб; накладення арешту на майно; примусовий привід; накладення грошового стягнення за невиконання процесуальних обов’язків; відсторонення від посади тощо.

КПК встановлюється зменшення строків кримінального провадження, удосконалення порядку проведення негласних слідчих дій.

Також вводиться спрощена форма розслідування і судового розгляду кримінальних проступків. Зокрема, запроваджується нова категорія "кримінальні правопорушення", яка буде поділятися на злочини та кримінальні проступки за критерієм тяжкості.

Крім того, запроваджується кримінальне провадження на підставі угод.

Передбачена можливість укладення угоди між прокурором та обвинувачуваним про визнання винуватості та угоди про примирення між потерпілим та обвинувачуваним, що дасть змогу скоротити час кримінального провадження, оскільки одразу після досягнення угоди провадження невідкладно надсилається до суду для її затвердження.

Так, згідно з документом, відразу після подачі в міліцію заяви, заявник автоматично стає потерпілим, минаючи всі стадії слідства та збору доказів, які є на сьогоднішній день.

– Розкажіть як у новому КПК передбачена модель ведення судового розгляду.

– З набранням чинності нового КПК, у судовому процесі будуть брати участь двоє суддів і троє присяжних. Переймаючи практику судочинства країн Європи та США, законодавці передбачає застосування "суду присяжних" при розгляді справ, пов'язаних з вчиненням злочинів, покаранням за вчинення яких є довічне ув'язнення. Також виписана процедура застосування застави. Правда, варто відзначити, що в ході розгляду поправок, внесених до другого читання, депутати відмовилися вводити норму, згідно з якою в якості застави можуть бути внесені не тільки грошові кошти, а й інші цінності.

Також новим КПК вводиться домашній арешт. Передбачається, що домашній арешт може бути застосований до особи, обвинуваченому в злочині, за вчинення якого законом передбачено покарання у вигляді позбавлення волі.

Новий варіант КПК покликаний зменшити бюрократизацію кримінального процесу, тому зобов'язує обладнати зали суду в режимі відеоконференцій і встановлює чіткий перелік оперативно-розшукових дій та порядок їх здійснення.

– Ігоре Володимировичу, які ще нововведення передбачено КПК?

– Новий Кодекс передбачає розширення процесуальних прав потерпілих, щоб підвищити рівень їхнього захисту. При цьому усувається можливість залучати в ролі захисників у кримінальному процесі близьких родичів чи юристів, не внесених до Єдиного реєстру адвокатів. Передбачено, що захисником може бути тільки адвокат, прізвище якого буде внесено в Єдиний реєстр адвокатів.

Прийнято статті, якими затверджено, що слідчі дії та допити можуть проводитися із застосуванням фото- і відеозйомки. Також проголосованими нормами КПК стверджується, що слідчі дії не можуть проводитися, крім виняткових випадків, у нічний час (з 22:00 до 6:00). Зокрема, депутати затвердили статті КПК, які стосуються функціонування інституту суду присяжних.

Нардепи виключили з проекту КПК статтю 123 "Судовий збір", якою судовий збір у кримінальному провадженні підлягає сплаті у разі прийняття судом обвинувального вироку.

– Ігоре Володимировичу, зрозуміло, що в одному інтерв’ю всіх аспектів нового КПК не можливо розкрити. Роз’яснювати нові положення його разом з органами юстиції ми будемо і в подальшому. Скажіть, коли новий КПК набере чинності?

– Що стосується кодексу, то за словами Президента України Віктора Януковича, новоприйнятий документ спочатку передадуть міжнародним експертам, щоб ті змогли оцінити відповідність внесених поправок до демократичних стандартів. І лише після цих процедур Гарант планує підписати новий кодекс, який набере чинності через шість місяців після його опублікування.


Розмову вів Микола Герасимик.

напрямки діяльності
Нотаріат
Фінансовий моніторинг
юридичних послуг
Кадрова робота
та державна служба
Реєстрація друкованих ЗМІ
Реєстація НПА
Легалізація громадських формувань
Державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців
Систематизація законодавства
Правова робота
Правова освіта
Виконання судових рішень
Робота із зверненнями громадян
Організаційне забезпечення, документування та контроль
Державна реєстрація актів цивільного стану
Сектор з питань банкрутства
Державна реєстрація прав на нерухоме майно
Експертне забезпечення правосуддя
ГОЛОВНА      КОНТАКТИ      ЛУЦЬК      ВОЛИНЬ      АРХІВ НОВИН
©2015, JUST.VOLYN.NET &