структура управління
Установи та організації юстиції
Про управління
Інформація управління
Доступ до публічної інформації
Запобігання проявам корупції
Реєстри
Урядова «гаряча лінія»
Телефон: 0-800-507-309
Працює з понеділка по п’ятницю з 8:00 до 21:00, в суботу – з 8:00 до 19:00, неділя та святкові дні – вихідні.
Дзвінки зі стаціонарних телефонів – безкоштовні, з мобільних телефонів – платні.
Президентський кадровий резерв «Нова еліта нації»
Відомості про представників Волинської області

До відома громадян, які переселяються з АРК, м. Севастополь, Луганської та Донецької області в інші регіони України!
ЦППKПЮ
Роз'яснення та коментарі
Досягнення нової системи державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.


П’ять з половиною місяців роботи нової системи державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, яка запроваджена в Україні з 01.01.2013 року, показали її ефективність та результативність. За вказаний період державними реєстраторами реєстраційних служб територіальних управлінь юстиції Волинської області зареєстровано 15561 заяву та запит, з них: 9812 – про державну реєстрацію права власності, 290 – про державну реєстрацію іншого речового права, 1267 – про державну реєстрацію обтяження та 4027 запитів про надання інформації з держаного реєстру речових прав на нерухоме майно.

За даними Державної реєстраційної служби, державні реєстратори Волинської області є одними з лідерів за показниками роботи. Так, кількість задоволених заяв та запитів становить 15078 або 97% від розглянутих.

Варто нагадати про переваги нової системи, насамперед, створення Єдиного державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, який замінив 5 раніше існуючих різних реєстрів.

Крім того, серед позитивних моментів системи – скорочення кількості документів. Зокрема, не в кожному випадку треба подавати технічний паспорт. Тільки у разі певних змін – чи то реконструкція, чи перепланування, і в такому разі необхідно оформляти технічний паспорт, якщо ж не відбувалося ніяких змін з об’єктом нерухомості подавати технічний паспорт до реєстраційної служби не обов’язково.

Також скоротились кількість інстанцій для проведення державної реєстрації прав. Раніше державну реєстрацію прав власності на земельні ділянки проводили територіальні органи держземагенства, видачу свідоцтва права власності на нерухоме майно на цій ділянці видавали органи місцевого самоврядування, а в Бюро технічної інвентаризації реєстрували право власності на нерухомість. Нотаріус вів реєстр правочинів щодо нерухомого майна. На сьогодні державну реєстрацію всіх речових прав та обтяжень на нерухоме майно здійснює Державна реєстраційна служба, а саме територіальні підрозділи на місцях і нотаріуси як спеціальні суб’єкти реєстрації речових прав на нерухоме майно.

Різниця повноважень Державної реєстраційної служби і нотаріусів: якщо права на нерухоме майно були зареєстровані до 1 січня 2013 року (чи у Реєстрі, чи на паперових носіях) у разі бажання громадянина продати таке нерухоме майно він звертається безпосередньо до нотаріуса, який зобов’язаний зареєструвати це право власності у Реєстрі, вчинити нотаріальну дію та зареєструвати право власності на майно вже за новим власником у Реєстрі. Якщо реєстрація прав на нерухоме майно вже була проведена, то громадяни і юридичні особи звільняються від сплати державного мита.

Що стосується оформлення свідоцтва права власності на новозбудовані та реконструйовані об’єкти нерухомого майна, то таку реєстрацію проводять територіальні органи Державної реєстраційної служби.

Крім того, серед переваг нової системи – значне здешевлення послуг. На сьогодні за оформлення свідоцтва про право власності на нерухоме майно та отримання витягу сплачується фіксована плата, яка становить 119 грн. державного мита, а також 120 грн. – за оформлення свідоцтва та витягу. Процедура реєстрації прав з видачею свідоцтва проводиться в строк, що не перевищує 14 робочих днів. Раніше це коштувало від 600 до 1000 грн. і здійснювалося протягом двох місяців.

Звичайно, у роботі державних реєстраторів є і певні організаційні недоліки, ряд новел у законодавстві. Державною реєстраційною службою України та Головним управлінням юстиції в області вони постійно вирішуються. Так, планується збільшення державних реєстраторів у найбільших територіальних управліннях юстиції. Також, Укрдержреєстром розроблено ряд методичних рекомендацій щодо найбільш проблемних питань у застосуванні законодавства, пов’язаних із державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно.

Роз’яснено реєстрацію додаткових угод до договорів оренди земельної ділянки. Зокрема, відповідно до ч.1 ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно» – це офіційне визнання і підтвердження державною фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Тобто державна реєстрація не передбачає реєстрацію додаткових угод.

Стосовно проблеми реєстрації договорів оренди на земельні ділянки, що належать виконавчим комітетам сільських, селищних, міських рад, але право власності за ними не зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно повідомляю, що 14 травня Верховна Рада України ухвалила Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення порядку державної реєстрації речових прав на земельні ділянки державної та комунальної власності у зв’язку з їх розмежуванням» № 233-18, який набрав чинності 17.06.2013, згідно з яким державна реєстрація права власності на землю держави чи органів місцевого самоврядування проводиться одночасно з реєстрацією оренди чи користування такою земельною ділянкою. Аналогічно при поновленні або внесенні змін до договорів суперфіцію, емфітевзису, сервітуту, оренди земельних ділянок державної чи комунальної власності, право держави чи територіальної громади на які не зареєстровано, державна реєстрація права власності здійснюється одночасно з державною реєстрацією похідного права.

Важливо зазначити, що згідно прийнятого вищезазначеного закону, рішення органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування про передачу земельних ділянок у власність або користування (постійне користування, оренда, користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис), користування чужою земельною ділянкою для забудови (суперфіцій), сервітут) приймається без здійснення державної реєстрації права держави чи територіальної громади на такі земельні ділянки, крім випадків, коли право власності на земельні ділянки державної або комунальної власності вже зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Також цим законом передбачено звільнення органів державної влади та місцевого самоврядування від плати за надання витягу з Державного реєстру під час проведення державної реєстрації.

Крім того, Верховній Раді України зареєстровано законопроект, ухвалення якого значно спростить процедуру реєстрації права оренди та користування, передбачивши можливість прямої реєстрації оренди як похідного права без реєстрації права власності.

Хочеться наголосити, що з метою прозорості роботи державних реєстраторів, створено офіційну сторінку реєстраційної служби Головного управління юстиції у Волинській області у соціальній мережі «Facebook», на якій наші спеціалісти проводять електронні консультації, надають оперативні та кваліфіковані відповіді. Також з 17 червня 2013 для жителів міста Луцька, які проживають в найбільшому територіального управління, надана можливість скористатися програмою електронного запису на прийом до реєстраційної служби Луцького міського управління юстиції, яка створена на сайті Головного управління юстиції в області.

Державна реєстраційна служба України в особі реєстраційних служб територіальних управлінь юстиції Волинської області й надалі буде удосконалювати свою роботу щодо реєстрації нерухомості для більшої зручності громадян та подолання корупційних діянь.


С.В. Передон
начальник реєстраційної служби


26.06.2013
напрямки діяльності
Нотаріат
Фінансовий моніторинг
юридичних послуг
Кадрова робота
та державна служба
Реєстрація друкованих ЗМІ
Реєстація НПА
Легалізація громадських формувань
Державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців
Систематизація законодавства
Правова робота
Правова освіта
Виконання судових рішень
Робота із зверненнями громадян
Організаційне забезпечення, документування та контроль
Державна реєстрація актів цивільного стану
Сектор з питань банкрутства
Державна реєстрація прав на нерухоме майно
Експертне забезпечення правосуддя
ГОЛОВНА      КОНТАКТИ      ЛУЦЬК      ВОЛИНЬ      АРХІВ НОВИН
©2015, JUST.VOLYN.NET &