04 липня 2012 року Верховна Рада України ухвалила Закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення та спрощення процедури державної реєстрації земельних ділянок та речових прав на нерухоме майно". Даним законом було внесено ряд змін до законів України «Про нотаріат», «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень», «Про іпотеку» та ін.
Як відомо на сьогодні державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень проводять різні уповноважені на те суб’єкти.
Зокрема:
державну реєстрацію права власності на об’єкти нерухомого майна, що розташовані на земельних ділянках, здійснюють реєстратори бюро технічної інвентаризації;
державну реєстрацію речових прав на земельні ділянки проводять територіальні органи земельних ресурсів:
Однак, вищезазначеним законом було розмежовано повноваження суб’єктів державної реєстрації речових прав на нерухоме майно. Так, з 1 січня 2013 року видачу свідоцтв про право власності на нерухоме майно та ведення реєстраційних справ віднесено виключно до компетенції органів Державної реєстраційної служби, які проводитимуть державну реєстрацію прав і їх обтяжень, забезпечуватимуть ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, тощо.
Поряд з цим, даним Законом визначено що, нотаріуси є спеціальними суб’єктами, на яких покладаються функції державного реєстратора прав на нерухоме майно. Вони здійснюватимуть всі функції державного реєстратора, крім ведення реєстраційних справ щодо об'єктів нерухомого майна та видання свідоцтв про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених ст. 18 закону (на новозбудовані, реконструйовані об'єкти нерухомого майна тощо)
Згідно із абзацом третім частини 5 статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004, зі змінами державна реєстрація прав у результаті вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об’єктом незавершеного будівництва проводиться нотаріусом, яким вчинено таку дію. Згідно статті 28 Закону інформація з Державного реєстру прав про державну реєстрацію прав та їх обтяжень надається у формі витягу, інформаційної довідки та виписки. Надання інформації з Державного реєстру прав здійснюється нотаріусом у формі витягу в результаті проведення державної реєстрації прав під час вчинення нотаріальних дій з нерухомим майном, об’єктом незавершеного будівництва. Витяг з реєстру на підставі заяви зможуть отримати:
- власник нерухомого майна;
- особа, яка має речове право на чуже нерухоме майно;
- спадкоємець (правонаступник для юридичної особи), або уповноважені ними особи.
Крім того, на підставі вищезазначеного Закону, Закон України «Про нотаріат» доповнено статтею 46-1 в якій зазначено, що нотаріус під час вчинення нотаріальних дій з нерухомим майном, об’єктом незавершеного будівництва має доступ та користується Державним реєстром речових прав на нерухоме майно. Згідно Закону нотаріус буде мати печатку такого реєстратора. Користування Державним реєстром речових прав на нерухоме майно здійснюється безпосередньо нотаріусом, який вчиняє відповідну нотаріальну дію. Нотаріус під час вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об’єктом незавершеного будівництва здійснює пошук у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно, об’єкт незавершеного будівництва, обтяження таких прав за його результатами формує витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, який залишається у справі державної нотаріальної контори чи приватного нотаріуса. Вказані зміни набирають чинності з 01.01.2013.
О.Л. Семенюк,
провідний спеціаліст відділу нотаріату
Головного управління юстиції у Волинській області.
12 грудня 2012 року