структура управління
Установи та організації юстиції
Про управління
Інформація управління
Доступ до публічної інформації
Запобігання проявам корупції
Реєстри
Урядова «гаряча лінія»
Телефон: 0-800-507-309
Працює з понеділка по п’ятницю з 8:00 до 21:00, в суботу – з 8:00 до 19:00, неділя та святкові дні – вихідні.
Дзвінки зі стаціонарних телефонів – безкоштовні, з мобільних телефонів – платні.
Президентський кадровий резерв «Нова еліта нації»
Відомості про представників Волинської області

До відома громадян, які переселяються з АРК, м. Севастополь, Луганської та Донецької області в інші регіони України!
ЦППKПЮ
Роз'яснення та коментарі
Правова допомога – безплатно

Протягом п’ятнадцяти років з часу прийняття Конституції України в нашій державі не існувало спеціального закону, який би регулював відносини держави і громадян з надання безоплатної правової допомоги. І лише 9 липня минулого року гарантоване Конституцією право на отримання безоплатної правової допомоги було втілене в життя: набрав чинності Закон України «Про безоплатну правову допомогу», який розробило Міністерство юстиції України.

Прийнятий документ визначає порядок і підстави надання безоплатної правової допомоги, суб’єктів її надання, державні гарантії щодо надання безоплатної правової допомоги, повноваження органів виконавчої влади у цій сфері, порядок оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб з питань надання безоплатної правової допомоги.

Зазначений нормативно-правовий акт передбачає надання двох видів безоплатної правової допомоги – первинної та вторинної, що розділяє її не тільки за змістом, а й за суб’єктами надання. Вторинну можуть надавати виключно адвокати, у той же час надання безоплатної первинної правової допомоги передбачено досить широким колом спеціалістів: це адвокати, інші фахівці у відповідній галузі права, юридичні особи приватного права, на яких покладається обов’язок надання високоякісної допомоги.

Безоплатна первинна правова допомога передбачає надання правової інформації, надання консультацій і роз’яснень з правових питань, складання заяв, скарг та інших документів правового характеру (крім процесуальних), а також надання допомоги в забезпеченні доступу осіб до безоплатної вторинної правової допомоги та медіації. Звернутися за наданням зазначеної допомоги мають право не лише громадяни України, а й іноземні громадяни, особи без громадянства, біженці, тобто всі, хто перебуває під юрисдикцією України.

Звернення про надання безоплатної первинної допомоги надсилаються або подаються безпосередньо до центральних та місцевих органів виконавчої влади, територіальних органів центральних органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування відповідно до їх компетенції, які у свою чергу протягом 30 календарних днів мають надати відповідні правові послуги.

Якщо у зверненні міститься прохання лише про надання правової інформації, то відповідна інформація надається протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання звернення.

Коли ж питання, порушені у зверненні, не належать до компетенції органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування, до якого воно надійшло, таке звернення переадресовується у п’ятиденний строк до відповідного органу, про що повідомляється особа, яка подала звернення.

Сьогодні безоплатна первинна допомога надається: при місцевих державних адміністраціях, центрах соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, виконавчих органах районних, міських рад. У системі органів юстиції Волинської області реалізовано можливість отримання такої допомоги на базі 19 громадських приймалень, що були створені при управліннях юстиції, а також 41 виїзного консультативного пункта, в роботі яких беруть участь працівники органів юстиції.

Одночасно наданням первинної і вторинної правової допомоги займаються і три юридичні клініки, які створені при юридичних факультетах вищих навчальних закладів обласного центру Волині. У клініках студенти надають безкоштовні юридичні консультації особам, які не можуть собі дозволити звернутися за платною юридичною допомогою, та представляють інтереси клієнта у судах, інших державних органах. Координує цей процес куратор-викладач.

Що ж стосується безоплатної вторинної правової допомоги, то вона, як зазначається в прикінцевих положеннях Закону, буде впроваджуватися поетапно після початку діяльності центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Міністерство юстиції України повинно утворити такі центри при головних управліннях юстиції в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі до 1 січня 2013 року. Особливістю цих центрів буде те, що виключно вони організовуватимуть надання безоплатної правової допомоги, зокрема, розглядатимуть звернення та прийматимуть рішення про надання (чи відмову в наданні) відповідної допомоги, забезпечуватимуть участь захисника у передбачених законодавством випадках та укладатимуть контракти (договори) з адвокатами, включеними до відповідного реєстру адвокатів.

Згідно із Законом звернення про надання будь-якої послуги безоплатної вторинної допомоги особи зможуть подавати до будь-якої з двох установ – або до центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги або до територіального органу юстиції.

У випадку, коли особа звернеться безпосередньо до центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, він зобов'язаний протягом десяти днів з дня надходження звернення прийняти рішення щодо надання чи відмову у наданні відповідної правової допомоги.

Якщо ж особа подає звернення про надання безоплатної вторинної правової допомоги до територіального органу юстиції, то такий орган повинен протягом трьох днів з дня подання звернення надіслати його до центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги. У свою чергу центр зобов'язаний протягом семи днів з дня отримання звернення прийняти рішення щодо надання або відмову у наданні правової допомоги.

Центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги з 1 січня 2013 року будуть забезпечувати надання правової допомоги особам, зазначеним у пунктах 3 – 7 ч.1 ст. 14 цього Закону, а саме: особам, до яких застосовано адміністративне затримання, адміністративний арешт, підозрюваним у вчиненні злочину особи, які затримані органами дізнання та слідства, особам, до яких як запобіжний захід обрано взяття під варту, особам, у справах яких відповідно до положень КПК України участь захисника є обов'язковою. А особам, зазначеним у пунктах 1, 2, 8 – 12 ч. 2 зазначеної статті, зокрема, дітям-сиротам, дітям, позбавлених батьківського піклування, ветеранам війни та особам, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" тощо надання безоплатної вторинної правової допомоги забезпечується поетапно починаючи з 1 січня 2014 року.

І лише з 1 січня 2017 року безоплатна вторинна правова допомога відповідно до прикінцевих положень Закону надаватиметься в повному обсязі всім категоріям осіб, передбаченим ст. 14 цього Закону.

Закріплення на рівні Закону права вищезазначених осіб на безоплатну правову допомогу свідчить про наближення українського законодавства до загальноприйнятих у демократичному світі стандартів захисту прав людини.




Ігор Оксенчук,
начальник Головного управління юстиції у Волинській області.
напрямки діяльності
Нотаріат
Фінансовий моніторинг
юридичних послуг
Кадрова робота
та державна служба
Реєстрація друкованих ЗМІ
Реєстація НПА
Легалізація громадських формувань
Державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців
Систематизація законодавства
Правова робота
Правова освіта
Виконання судових рішень
Робота із зверненнями громадян
Організаційне забезпечення, документування та контроль
Державна реєстрація актів цивільного стану
Сектор з питань банкрутства
Державна реєстрація прав на нерухоме майно
Експертне забезпечення правосуддя
ГОЛОВНА      КОНТАКТИ      ЛУЦЬК      ВОЛИНЬ      АРХІВ НОВИН
©2015, JUST.VOLYN.NET &