структура управління
Установи та організації юстиції
Про управління
Інформація управління
Доступ до публічної інформації
Запобігання проявам корупції
Реєстри
Урядова «гаряча лінія»
Телефон: 0-800-507-309
Працює з понеділка по п’ятницю з 8:00 до 21:00, в суботу – з 8:00 до 19:00, неділя та святкові дні – вихідні.
Дзвінки зі стаціонарних телефонів – безкоштовні, з мобільних телефонів – платні.
Президентський кадровий резерв «Нова еліта нації»
Відомості про представників Волинської області

До відома громадян, які переселяються з АРК, м. Севастополь, Луганської та Донецької області в інші регіони України!
ЦППKПЮ
Роз'яснення та коментарі
Які ж платежі за оформлення спадщини?

До відділу нотаріату Головного управління юстиції у Волинській області надходять численні звернення громадян, у яких останні все частіше і частіше бажають отримати роз’яснення, щодо платежів за оформлення спадщини у державного нотаріуса.

У зв’язку з цим, в першу чергу хотілося б наголосити на тому, що відповідно до статті 42 Закону України "Про нотаріат" нотаріальні дії вчинюються після їх оплати, а також у передбачених законом випадках після сплати до бюджету податку з доходів фізичних осіб та в день подачі всіх необхідних документів.

Отже, громадяни, які мають право бути спадкоємцями та виявили бажання стати власниками майна, що ввійшло до складу спадщини, повинні, також, сплатити певні кошти. Такими коштами, зокрема, є державне мито за видачу нотаріусом свідоцтва про право на спадщину, кошти за отримання витягів з Єдиного реєстру заборон відчуження об’єктів нерухомого майна; Спадкового реєстру; Реєстру прав власності на нерухоме майно, плата за проведення інвентаризації нерухомого майна, за оформлення прав власності на об’єкти нерухомого майна та реєстрацію таких прав тощо.

Слід звернути увагу на те, що відповідно до частини першої статті 19 Закону України "Про нотаріат", за вчинення нотаріальних дій державні нотаріуси справляють державне мито у розмірах, встановлених чинним законодавством. Розмір ставок державного мита за видачу свідоцтв про право на спадщину та пільги щодо його сплати встановлені Декретом Кабінету Міністрів України "Про державне мито" від 21.01.1993 № 7-93 (із змінами і доповненнями).

Так, за видачу свідоцтва про право на спадщину стягується державне мито у розмірі, встановленому підпунктом "ж" пункту 3 статті 3 зазначеного Декрету, що становить 34 гривні. Пільги щодо сплати державного мита передбачені статтею 4 вищезазначеного Декрету.

Водночас, за надання державними нотаріусами додаткових послуг правового характеру, які не пов’язані із вчинюваними нотаріальними діями, а також технічного характеру справляється окрема плата у розмірах, що встановлюються Головним управлінням юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головними управліннями юстиції в областях, містах Києві та Севастополі. Кошти, одержані від надання таких додаткових послуг, спрямовуються до Державного бюджету України (частина 2 статті 19 Закону України "Про нотаріат").

Так, наказом Головного управління юстиції у Волинській області від 28.02.2011 № 91 затверджені тарифи за надання державними нотаріусами Волинської області додаткових послуг правового характеру, які не пов’язані із вчинюваними нотаріальними діями, а також послуг технічного характеру.

Правова допомога надається шляхом роз'яснень з питань чинного законодавства, консультацій правового характеру, усних та письмових довідок із законодавства, складання заяв, проектів правочинів та інших документів, а також надання консультацій та послуг з нарахування доходів (прибутків) при посвідченні договорів купівлі-продажу, міни нерухомого та рухомого майна.

Наприклад, вартість послуг технічного характеру становить: складання заяв на прийняття спадщини – 50 грн.; на видачу свідоцтва про право на спадщину – 50 грн.; виготовлення (друкування) документів – 25 грн.; підготовка довідок на запити фізичних та юридичних осіб за дорученням яких або щодо яких вчинялися нотаріальні дії – 25 грн., тощо.

Перед наданням правової допомоги, а також послуг технічного характеру нотаріус зобов'язаний дати роз'яснення щодо умов їх оплати.

Крім того, потрібно зауважити, що підпунктом 3.4 пункту 3 наказу Міністерства юстиції України “Про затвердження Положення про Спадковий реєстр” від 07.07.2011 № 1810/5 встановлені тарифи за проведення перевірки інформації про наявність або відсутність посвідченого заповіту і спадкового договору або заведеної спадкової справи та виданих свідоцтв про право на спадщину з видачею витягу або інформаційної довідки – у розмірі п’ятдесяти однієї гривні.

Згідно з Інструкцією про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 03.03.2004 № 20/5, нотаріус здійснює перевірку наявності або відсутності заведеної спадкової справи та заповіту двічі: при заведенні спадкової справи та перед видачею свідоцтва про право на спадщину.

Підпункт 3.3 пункту 3 наказу Міністерства юстиції України “Про затвердження Положення про Спадковий реєстр” від 07.07.2011 № 1810/5 передбачає тариф за формування у Спадковому реєстрі одного реєстраційного запису про видачу свідоцтва про право на спадщину або його дубліката з видачею про це відповідного витягу – у розмірі п’ятдесяти однієї гривні.

Разом з тим слід зазначити, що пункт 4.3 розділу IV “Положення про Спадковий реєстр” затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07.07.2011 № 1810/5, передбачає категорію осіб, які звільняються від сплати коштів за всі звернення до Спадкового реєстру (інваліди І та ІІ груп, інваліди Великої Вітчизняної війни та прирівняні до них особи тощо).

Нотаріальні документи, зокрема свідоцтво про право на спадщину, складаються на спеціальному бланку нотаріальних документів, вартість якого сплачує отримувач документа.

Відповідно до п. 216 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, провадиться нотаріусом після подання правовстановлювальних документів про належність цього майна спадкодавцеві та перевірки відсутності заборони або арешту цього майна.

Перевірка відсутності заборони або арешту нерухомого майна здійснюється відповідно до наказу Міністерства юстиції України "Про внесення змін та доповнень до деяких нормативно-правових актів Міністерства юстиції України" від 18.08.2004 № 85/5, де пунктом 8 передбачено тариф за видачу одного витягу про наявність/відсутність заборони та арешту нерухомого майна з Єдиного реєстру заборон відчуження об’єктів нерухомого майна – в розмірі п’ятдесяти однієї гривні.

Разом з тим спадкоємець, який отримав та належним чином оформив право власності, зокрема, на об’єкти нерухомого майна, окрім всього вищезазначеного, повинен також, сплатити податок за дохід, який він отримав внаслідок прийняття спадщини.

Оподаткування доходу, отриманого платником податку в результаті прийняття ним у спадщину чи дарунок коштів, майна, майнових чи немайнових прав встановлено статтею 174 Податкового кодексу України (далі – Кодекс).

Відповідно до підпунктів 174.2.1 та 174.2.2 пункту 174.2 зазначеної статті об'єкти спадщини за нульовою ставкою оподатковуються:

а) вартість власності, що успадковується членами сім'ї спадкодавця першого ступеня споріднення.
При цьому, членами сім'ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються її батьки, чоловік або дружина, діти, у тому числі усиновлені. Інші члени сім'ї фізичної особи вважаються такими, що мають другий ступінь споріднення (підпункт 14.1.263 пункту 14.1 статті 14 Кодексу).

Отже, відповідно до цивільного законодавства для оформлення права власності на нерухоме майно спадкоємець має здійснити низку дій, пов’язаних з переходом права власності внаслідок спадкування та сплатити відповідну суму коштів за декількома видами платежів.

Окрім того, звертаємо увагу, що наведений розрахунок витрат, пов’язаних з оформленням спадкових прав є приблизним, оскільки при підготовці документів та видачі свідоцтва про право на спадщину можуть виникнути додаткові статті витрат.




Оксана Пахомова,
провідний спеціаліст відділу нотаріату ГУЮ у Волинській області.
напрямки діяльності
Нотаріат
Фінансовий моніторинг
юридичних послуг
Кадрова робота
та державна служба
Реєстрація друкованих ЗМІ
Реєстація НПА
Легалізація громадських формувань
Державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців
Систематизація законодавства
Правова робота
Правова освіта
Виконання судових рішень
Робота із зверненнями громадян
Організаційне забезпечення, документування та контроль
Державна реєстрація актів цивільного стану
Сектор з питань банкрутства
Державна реєстрація прав на нерухоме майно
Експертне забезпечення правосуддя
ГОЛОВНА      КОНТАКТИ      ЛУЦЬК      ВОЛИНЬ      АРХІВ НОВИН
©2015, JUST.VOLYN.NET &