Жіноче обличчя нотаріуса
2 вересня цього року нотаріальна спільнота України ось уже вдруге відзначає професійне свято – День нотаріату, започатковане відповідно до Указу Президента України від 22 лютого 2010 року.
Сподіваємося, що це професійне свято нотаріусів відродить історичний зв’язок між поколіннями правників та приєднає нас до загальноєвропейської історичної, культурної та духовної спадщини, буде справді непересічною подією в повсякденні українського нотаріату та започаткує офіційне вшанування його роботи. А професійні зусилля усіх нотарів Волині будуть винагороджені повагою і довірою громадян, впевненістю у надійному і справедливому захисті їх конституційних прав і свобод.
День нотаріату – це свято людей, які своїм словом і ділом мають стверджувати недоторканість конституційних прав і свобод громадян, непорушність законів, якісного надання правових та нотаріальних послуг суспільству і державі.
На сучасному етапі фах нотаріуса набуває все більшого авторитету в державі в умовах його реформування, а незалежний нотаріат – необхідна умова становлення громадянського суспільства.
Першим етапом реформування цієї галузі стало прийняття Верховною Радою України 1 жовтня 2008 року нового Закону України “Про внесення змін до Закону України “Про нотаріат”.
Із його прийняттям зроблено перший крок у запровадженні в Україні єдиного нотаріату. Відбулась так звана мала реформа нотаріату, кінцевим результатом якої є покращення системи добору кадрів для нотаріальних установ, врегулювання питання самоврядування нотаріусів, і, звичайно, запровадження вищих вимог до кваліфікації працівників галузі.
Виконуючи свої основні функції – забезпечення безспірної і доказової сили документів, забезпечення законності при укладанні угод і надання правової допомоги особам, котрі звернулися за вчиненням нотаріальних дій, - нотаріат як орган безспірної юстиції виконує важливі завдання правосуддя, запобігає зайвим суперечкам сторін і надмірному перевантаженню суддів. “Коли працює нотаріус, суди відпочивають” – цей древньоримський вислів є актуальним і зараз.
Нотаріальна діяльність потрібна не тільки державі, а й громадянам. Адже якісне і доступне надання правових послуг, забезпечення охорони і захисту прав громадян та юридичних осіб – це першочергове завдання кожного правника.
Наведу деякі статистичні дані про роботу нотаріусів області. Лише за перше півріччя цього року нотаріальними установами області вчинено понад 131 тисячу нотаріальних дій, з них понад 28 тисяч – державними та 103 тисячі – приватними нотаріусами. Середнє навантаження на одного нотаріуса по області на кінець 2010 року складає 2086 нотаріальних дій, на приватного –2082, на державного – 2099 нотаріальних дій.
Тільки нотаріусами державних нотаріальних контор стягнуто державного мита на суму майже 480 тисяч гривень, за надання додаткових платних послуг правового і технічного характеру державними нотаріусами отримано понад 837 тисяч гривень. Приватні нотаріаси за вчинення нотаріальних дій стягнули плату у розмірі 8 мільйонів 317 тисяч гривень.
Кращими щодо кількості вчинених нотаріальних дій та надання додаткових платних послуг правового і технічного характеру є Нововолинська, Перша Луцька, Іваничівська, Турійська держнотконтори.
Черговим кроком реформування має стати подальше законодавче закріплення єдиного нотаріату у прийнятті нової редакції Закону України “Про нотаріат”, його організаційної структури, статусу нотаріуса з його правами, обов’язками, гарантіями діяльності, правилами допуску до професії, визначення статусу Української нотаріальної палати, як суспільного професійного об’єднання українських нотаріусів тощо.
Високопрофесійні нотаріуси, в основному, знані люди в своїх округах і тому ми ними пишаємося.
Сьогодні у розбудові правової держави, захисті прав і свобод громадян, наданні якісних нотаріальних послуг населенню і суспільству нотаріату надається велике значення. А процес його реформування, який здійснюється поетапно, повинен підвищити роль і значимість цього правового інституту та наближення його до латинського, або вільного професійного нотаріату. Тому й невипадково, що з боку нашої держави стало офіційне визнання цього інституту.
Зазначену ділянку роботи в області забезпечують 31 державний та 98 приватних нотаріусів Лише у цьому році Головним управлінням юстиції у Волинській області зареєстровано приватну діяльність 5 осіб. На даний час нотаріальні округи, які не забезпечені послугами приватних нотаріусів, відсутні. Загалом по області нотаріальною діяльністю займається 129 нотаріусів, де 116 – представники прекрасної статі. Тому з впевненістю можна сказати, що у нотаріуса справді жіноче обличчя.
Добре знана в області і за її межами кандидат юридичних наук, доцент, вчений-практик Тетяна Олексіївна Ариванюк. Відома на Волині заслужений юрист України Раїса Феодосіївна Матвіюк.
Кращими нотаріусами Волині, чия праця відзначена Українською нотаріальною палатою і удостоєна почесним знаком “За заслуги перед нотаріатом” є Тетяна Ариванюк, Алла Ляленко, Лідія Сушик, Іванна Щелкунова, Валентина Ваврищук.
До “Золотої книги нотаріату України” внесені імена Галини Зінчук, Елеонори Лобас, Раїси Матвіюк, Лідії Сушик, Світлани Трохимчук, Аліни Хвещук, Ірини Перчук.
У номінації “Кращими нотаріусами року” за роки незалежності нашої держави були удостоєні понад 15 нотаріусів. Серед них Елеонора Лобас, Лідія Сушик, Таїса Островська, Світлана Льовушкіна, Жанна Бобак, Надія Кузьміч, Наталія Курта, Анатолій Гут, Сергій Волошин, Тетяна Ариванюк, Надія Літвак, Анатолій Велимчаниця, Віталіна Грушицька, Світлана Матвійчук.
Авторитет та престижність професії забезпечують династії нотарів, які формують обличчя сучасного нотаріату – Ариванюків, Губиків, Сушиків, Ходачинських, Горбачуків, Четвергових, Горбатюків, Гутів.
Значне місце у будівництві нотаріату, зростанні його ролі в умовах формування в Україні ринкових відносин, підвищення престижу професії нотаріуса, вдосконалення нотаріальної діяльності належить Українській нотаріальній палаті та його відділенням на місцях. Волинське обласне відділення свого часу очолювали Лідія Сушик, Тетяна Ариванюк, які доклали чимало зусиль для організаційного об’єднання нотаріусів регіону. Нині цю самоврядну організацію очолює і спрямовує її діяльність Надія Кузьміч, досвідчений нотаріус-практик і організатор. За час її керівництва зроблено чимало для підвищення престижу професії в умовах реформування цієї галузі.
З метою врегулювання деяких питань діяльності нотаріату, зокрема, вироблення рекомендацій єдиного підходу щодо практики застосування законодавства щодо вчинення нотаріальних дій, поліпшення правового обслуговування громадян проводяться семінари, практикуми. Для цього Надією Володимирівною разом з колегами-практиками створено методичну раду при обласному відділенні. Завдячуючи роботі Надії Володимирівні, як керівника обласного відділення Української нотаріальної палати, ця громадська організація здобула певний правовий імідж серед юристів. Адже головну мету вона вбачає в об’єднанні на професійній основі зусиль нотаріусів для задоволення і захисту їхніх законних інтересів, підготовка молодих кадрів для роботи нотаріусами і сприяння підвищенню їхнього професійного рівня, удосконалення правової допомоги, утвердження етичних норм поведінки нотаріальних працівників.
І сьогодні, на вирішальній стадії формування нового типу незалежної професії нотаріуса, значну роботу проводить Головне управління юстиції разом з обласним відділенням Української нотаріальної палати.
Відзначаючи другу річницю святкування Дня нотаріату, численний загін нотаріусів області сповнений рішучості з честю виконувати свої професійні обов’язки, а творчою працею підвищувати роль і значення нотаріату, у якого дійсно жіноче обличчя.
Напередодні відзначення другої річниці нотаріату хочу привітати усіх нотарів області з їх професійним святом. Побажати їм міцного здоров’я, щастя, сімейного затишку і благополуччя у їх нелегкій, але такій потрібній професії.
Ігор Оксенчук,
начальник Головного управління юстиції у Волинській області.