Цензурі – зась!
9 травня 2011 року набрав чинності Закон України «Про доступ до публічної інформації», законопроект якого був підтриманий більш ніж 400 голосами народних депутатів України. Метою прийняття цього Закону є визначення порядку здійснення та забезпечення права кожного громадянина країни на доступ до інформації, що знаходиться у володінні державних органів та права на доступ до інформації, що становить суспільний інтерес.
Відповідно до цього Закону публічною інформацією є відображувана або задокументована інформація, яка була отримана або створена в процесі виконання суб’єктами владних повноважень своїх обов’язків, або інформація, що перебуває у володінні суб’єктів таких повноважень, інших розпорядників публічної інформації.
Зазначений Закон встановив обов’язком розпорядників надавати й оприлюднювати інформацію; створювати спеціальні структурні підрозділи або визначати посадових осіб для організації доступу до публічної інформації.
Гарантією доступу є юридична відповідальність за порушення законодавства про доступ до публічної інформації.
Видами публічної інформації з обмеженим доступом, згідно нового Закону, є: конфіденційна, таємна і службова інформація.
Законом визначені умови на обмеження доступу до інформації – зокрема, встановлюється, що обмеження доступу можливе у разі, якщо це необхідно в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров’я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційним шляхом, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя. Доступ обмежується і в тому разі, якщо розголошення інформації приносить більше шкоди, ніж користі для громадськості.
Парламент також визначив, що обмеженню доступу підлягає інформація, а не документ. Якщо ж документ містить інформацію з обмеженим доступом, то для ознайомлення надається інформація, доступ до якої необмежений.
Законодавці визначили, що посадові і службові особи не несуть юридичної відповідальності, незважаючи на порушення ними своїх обов’язків, за розголошення інформації про правопорушення або відомостей, що стосуються серйозної загрози здоров’ю і безпеці громадян, довкіллю, якщо особа при цьому керувалася добрими намірами та мала обґрунтоване переконання, що інформація є достовірною, а також містить докази правопорушення або стосується істотної загрози здоров’ю чи безпеці громадян, довкіллю.
Відповідним законом Верховна Рада встановила строки розгляду запитів на інформацію. На відповідь визначено строк не більше п’яти робочих днів. Коли ж цей запит стосується інформації щодо захисту життя чи свободи особи, стану довкілля, якості харчових продуктів і предметів побуту, аварій, катастроф, небезпечних природних явищ та інших надзвичайних подій, що сталися або можуть статися і загрожують безпеці громадян, то відповідь повинні надати не пізніше 48 годин з дня отримання запиту. При цьому, клопотання про термінове опрацювання запиту має бути обґрунтованим.
Законом також передбачено, що не може бути обмеженою доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами, володіннями, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно.
Не можуть належати до інформації з обмеженим доступом декларації про доходи осіб та членів їхніх сімей, які претендують на зайняття чи займають виборну посаду в органах влади; обіймають посаду дерслужбовця, службовця органу місцевого самоврядування першої або другої категорії.
З метою державного контролю за механізмами реалізації Закону, з метою забезпечення безумовного виконання органами виконавчої влади Закону України "Про доступ до публічної інформації", реалізації конституційного права особи вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію Президент України Віктор Янукович 5 травня 2011 року підписав Указ "Питання забезпечення органами виконавчої влади доступу до публічної інформації", яким, зокрема, зобов’язує Кабінет Міністрів України: забезпечити в установленому порядку здійснення фінансування передбачених Законом України "Про доступ до публічної інформації" заходів, виконуваних розпорядниками інформації, які утримуються за рахунок коштів Державного бюджету України; затвердити у визначений Законом України "Про доступ до публічної інформації" строк граничні норми витрат на копіювання та друк документів; запровадити моніторинг виконання органами виконавчої влади Закону України "Про доступ до публічної інформації" та моніторинг судових рішень, прийнятих у зв'язку з порушенням права на одержання публічної інформації; Кабінет Міністрів зобов’язано розробити і внести на розгляд Верховної Ради України законопроекти щодо здійснення державного контролю за забезпеченням розпорядниками інформації доступу до публічної інформації; ужити заходів щодо забезпечення уніфікованого підходу стосовно затвердження органами виконавчої влади інструкцій з питань обліку, зберігання і використання документів та інших матеріальних носіїв, які містять відомості, що становлять службову інформацію.
Ігор Оксенчук,
начальник головного управління юстиції у Волинській області.