За наругу над державною символікою – на лаву підсудних
Одним з найважливіших елементів процесу становлення державності будь-якої країни є визначення національної символіки як невід'ємної ознаки незалежності. Кожний народ, маючи свою історію, має і свої історичні святині – герб, прапор, гімн. Національні символи – це свідчення високого духу народу, його історичних прагнень, унікальності, своєрідний генетичний код нації. Вони покликані служити надійною основою формування громадянських рис особистості, її патріотизму, національної свідомості, активної життєвої позиції.
Гідність прапора захищається як в самій країні, так і за її межами. Зневага до прапора розглядається як посягання на честь нації та держави. Саме тому на початку червня цього року Верховна Рада України ухвалила Закон «Про внесення змін до ст. 338 Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за наругу над державними символами України».
Даним Законом встановлюється кримінальна відповідальність за наругу над Державним Прапором України, Державним Гербом України, публічну наругу над Державним Гімном України у вигляді позбавлення волі строком до трьох років.
Крім того, у Кримінальному кодексі залишається норма про те, що такі дії караються штрафом до 150 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та арештом на строк до 6 місяців.
Також ухваленими змінами до Кодексу передбачається покарання за наругу над символікою іноземних держав – позбавлення волі строком до двох років.
Олексій Остапчук,
начальник Головного управління юстиції у Волинській області.