За невиконання рішення суду – до відповідальності
Нещодавно Верховна Рада України прийняла за основу проект Закону “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення процедури примусового виконання рішень”, що був розроблений Міністерством юстиції України, спрямований на вдосконалення процедури примусового виконання рішень судів та інших органів, посадових осіб.
Законопроектом, зокрема, пропонується змінити роль боржника у виконавчому провадженні, оскільки існуючий статус останнього надає йому законні можливості для ухилення від виконання судових рішень – фактично кожна процесуальна дія повинна погоджуватись державним виконавцем з боржником. У зв’язку з цим пропонується відійти від можливості адміністративного оскарження боржником дій державного виконавця та забезпечити виключно судову процедуру. Адже лише суд, який виносив рішення, може фактично й далі вирішувати можливість або неможливість його виконання.
Також у законопроекті передбачений новий механізм реалізації та оцінки арештованого державним виконавцем майна. Зокрема, пропонується залишити реалізацію виключно на прилюдних торгах (аукціонах) лише нерухомого майна, транспортних засобів, повітряних, морських та річкових суден. В інших випадках реалізація майна допускається на комісійних засадах.
У підготовленому законопроекті, окрім інших змін, також передбачено встановити адміністративну відповідальність фізичної особи за невиконання рішення суду. Пропонується – надати державному виконавцю можливості для швидкого отримання інформації щодо боржника та оперативного звернення на нього стягнення.
Крім того, залишається не вирішеною до кінця проблема узгодженості норм Закону України “Про виконавче провадження” з нормами інших законодавчих актів у частині організації примусового виконання рішень. У тому числі це стосується процесуальних кодексів у частині організації виконання окремих категорій рішень, процедури винесення цих рішень та звернення їх до виконання.
Із цією метою пропонується викласти у новій редакції Закон України “Про виконавче провадження”, а до Цивільного процесуального, Господарського процесуального, Кримінального, Кримінально-процесуального кодексів України, Кодексу адміністративного судочинства України та законів “Про державну виконавчу службу”, “Про банки і банківську діяльність”, “Про платіжні системи та переказ коштів в Україні” тощо внести зміни, які випливають з нової редакції Закону “Про виконавче провадження”.
Зазначені зміни дадуть змогу вдосконалити процедуру примусового виконання судових рішень.
Олексій Остапчук,
начальник Головного управління юстиції у Волинській області.