Всеукраїнська МКМР
У приміщені Міністерства юстиції України пройшла Всеукраїнська МКМР під головуванням Міністра юстиції України Олескандра Лавриновича, яка була присвячена наданню безоплатної правової допомоги населенню та участі у цьому процесі студентської правничої молоді, а також обговорено правоосвітню роботу у напрямі профілактики дитячої злочинності та бездоглядності.
Відкриваючи засідання Ради Олександр Лавринович наголосив, що це перше зібрання членів ВМКМР за останні кілька років.
«Забезпечення конституційного права громадян на безоплатну правову допомогу та правова освіта населення виявилися відсунутими на периферію державної правової політики, попри те, що ці напрями мають важливу соціальну складову», - зазначив він.
Зокрема, за словами Міністра, так і не був розвинутий досвід пілотного проекту з безоплатної правової допомоги, який з вересня 2007 року функціонує у м. Біла Церква на Київщині.
Про важливість цього проекту, наголосив Міністр юстиції, свідчать показники його діяльності. За час існування Центру правову допомогу в ньому отримали 7867 осіб – мешканців міста Біла Церква та Білоцерківського району. Як свідчить практика, у більшості випадків громадяни зверталися за юридичними консультаціями та сприянням захисту порушених прав. Основну категорію осіб, що зверталися в Центр, становили вразливі верстви населення, а саме: пенсіонери, безробітні, громадяни, що користуються соціальними пільгами, працюючі особи, рівень доходів яких не дозволяє звертатися за допомогою до приватних юристів та адвокатів.
Крім того, за словами Міністра юстиції, тривалий час в державі так і не ухвалений закон про безоплатну допомогу населенню, який би визначив механізми та гарантії функціонування системи безоплатної правової допомоги в державі.
Міністр юстиції також наголосив, що державою досі не знайдено місце структур громадянського суспільства в процесі правової допомоги та правової освіти громадян. Не реалізовані можливості залучення до надання правової допомоги громадянам правозахисних організацій, професійних громадських організацій, адвокатів, нотаріусів, практикуючих юристів, науковців.
За підсумками обговорення цього питання Всеукраїнська міжвідомча координаційно-методична рада з правової освіти населення ухвалила низку рекомендацій профільним міністерствам та відомствам, зокрема, Міністерству юстиції та Міністерству внутрішніх справ.
Так, ухвалено рекомендації щодо узагальнення та поширення серед зацікавлених осіб досвіду реалізації пілотних проектів з надання безоплатної правової допомоги населенню. Ухвалено рекомендації щодо активізації співпраці з професійними громадськими організаціями, адвокатами, нотаріусами, практикуючими юристами, науковцями щодо надання безоплатної правової допомоги широким верствам населення тощо.
Міністерству юстиції доручено забезпечити супровід проекту Закону «Про безоплатну правову допомогу» у Верховній Раді України.
На розгляд засідання було винесене і питання профілактики дитячої злочинності та бездоглядності. Як було наголошено у ході засідання, статистика правоохоронних органів свідчить, що на сьогодні на долю підліткової категорії населення приходиться у 7 разів більше негативних вчинків, ніж на інші дитячі категорії, у цьому віці у 40 разів зростає кількість невмотивованих вчинків.
Найкриміногеннішим віковим періодом на сьогодні є 16-17 років – у цьому віці підлітками вчиняється до 62 % злочинів від загальної кількості. При цьому, немає обмежень чи виключень в залежності від соціального статусу неповнолітніх злочинців – ними стають як безпритульні (без батьківської опіки та постійного місця проживання), вихідці із неблагополучних сімей, так і вихідці із цілком педагогічно та матеріально благополучних сімей.
Одним із негативних аспектів зростання дитячої бездоглядності та безпритульності, як відзначалося у ході засідання Ради, стало погіршення матеріального благополуччя дорослої частини населення; збільшення кількості безробітних, загострення соціальних суперечок між дітьми та батьками. У зв’язку з цим проблема здобування грошей для дітей вулиці вийшла на перший план. За статистикою, на сьогодні кожна п’ята дитина заради отримання грошей вчиняє крадіжку та реалізовує крадене.
З метою подолання та упередження правопорушень у підлітковій середі Всеукраїнська міжвідомча кординаціно-методична рада ухвалила низку рекомендацій профільним міністерства та відомствам - Міністерству України у справах сім’ї, молоді та спорту, Міністерству освіти і науки України, Міністерству внутрішніх справ України.
Серед іншого, ухвалено рекомендації щодо залучення до правовиховної, правоосвітньої та профілактичної роботи молодіжних громадських організацій. Органам влади рекомендовано сприяти розвитку мережі притулків для неповнолітніх, центрів соціально-психологічної реабілітації та приймальників-розподільників для неповнолітніх.
Планується розпочати роботу із залучення підлітків, схильних до правопорушень, до безпосередньої участі у проведенні громадських заходів. Передбачається випуск телефонного довідника для учнів навчальних закладів про управління, служби, які займаються питаннями неповнолітніх тощо.
Як наголошувалося у ході засідання Ради, держава усвідомлює значну долю власної відповідальності у порушеному питанні.
У роботі Всеукраїнська МКМР взяв участь начальник Головного управління юстиції у Волинській області Ігор Оксенчук.
Фоторепортаж: РОЗШИРЕНОГО ЗАСІДАННЯ ВСЕУКРАЇНСЬКОЇ МІЖВІДОМЧОЇ КООРДИНАЦІЙНО-МЕТОДИЧНОЇ РАДИ З ПРАВОВОЇ ОСВІТИ НАСЕЛЕННЯ ПІД ГОЛОВУВАННЯМ МІНІСТРА ЮСТИЦІЇ, КИЇВ, 5 ЖОВТНЯ 2010 РОКУ