20 листопада 2012 року
Відсьогодні для всієї правової системи держави розпочався інший відлік часу: з нуля годин 20 листопада набув чинності новий Кримінальний процесуальний кодекс України. Документ, ухвалення якого було однією з умов членства України в Раді Європи, відповідає сучасним демократичним стандартам і надає в розпорядження правоохоронних органів апробовані цивілізованим світом дієві механізми боротьби зі злочинністю.
Новим КПК, зокрема скасовується додаткове розслідування кримінальної справи. Цим кодексом розширено перелік підстав для затримання особи чи взяття її під варту, обмежуються терміни перебування під вартою у СІЗО: за незначні і середньої тяжкості злочини – до 6 місяців, за тяжкі і особливо тяжкі – до року. Запроваджено й нові, раніше не відомі вітчизняному законодавству, запобіжні заходи: особисте зобов’язання і домашній арешт.
Варто відзначити і таку новацію, як запровадження інституту слідчого-судді.
Згідно з положеннями нового КПК, адвокати отримують значно більше повноважень. Зокрема, заявляти клопотання про виклик свідків чи вилучення якихось документів. При цьому в новому кодексі виключено норму, яка дозволяла залучати до захисту обвинувачених їх близьких родичів.
Новий КПК передбачає створення Державного бюро розслідувань.
|