24 вересня 2013 року
Відбулась робоча зустріч ініційована відділом з питань управління об’єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області виконавчого апарату обласної ради, присвячена актуальним проблемам реєстрації речових прав на об’єкти нерухомого майна.
В обговоренні проблемних питань взяли участь: начальник реєстраційної служби Головного управління юстиції у Волинській області Сергій Передон, начальник реєстраційної служби Луцького міського управління юстиції Сергій Книш, заступник начальника управління Держкомзему у Волинській області Микола Заїка, начальник відділу управління майном Луцької міської комунальної власності Тетяна Нечипоренко, головний спеціаліст управління земельних ресурсів Луцької міської ради Ігор Форостецький, директор комунального підприємства «Волинське обласне бюро технічної інвентаризації» Олег Дмитрук та начальник Волинської регіональної філії» державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» Марія Демчук. Нарада відбулась під головуванням першого заступника голови обласної ради Юрія Лобача.
У ході дискусії ,було закцентовано увагу, що у власності територіальних громад сіл селищ міст області, перебувають переважно об’єкти нерухомого майна збудовані до 1992 року, на які згідно чинного законодавства не передбачено спрощеног порядку проведення державної реєстрації прав власності (здебільшого це об’єкти соціально-культурного, виробничого, навчального та медичного призначення).
Відповідно до нормативно правових актів, що регламентують діяльність державних реєстраторів для проведення державної реєстрації прав з видачею свідоцтва про право власності на нерухоме майно заявник, має подати органові державної реєстрації прав серед інших документів документ, що посвідчує речове право на земельну ділянку (крім випадків реконструкції квартири, житлового або нежитлового приміщення), а також документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об’єкта.
Як правило, у комунальних закладів, підприємств, установ, організацій документи, що посвідчують речове право на земельну ділянку (державні акти на право постійного користування) відсутні, також відсутні і документи про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об’єкта. А для їх оформлення необхідні правовстановлюючі документи на будівлі. Відтак виникла проблема в реалізації вимог законодавства підчас виконання органами місцевого самоврядування пункту 13 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» № 5245-VІ від 06.09.2012.
Основними проблемними питанням що розглядались були такі:
1. У випадку відсутності правовстановлюючих документів на будівлі та земельну ділянку, що відносяться до комунальної власності, яке речове право реєструвати першим: право власності на будівлі (без документів на земельну ділянку) чи речове право на земельну ділянку (без правовстановлюючих документів на будівлі).
2. Обговорювалась можливість створення механізму реєстрації речового права власності на об’єкти комунальної власності на основі розпорядчих документів, якими свого часу було проведено розподіл майна між власністю територіальних громад, зокрема між власністю територіальних громад сіл, селищ, міст відповідних областей та територіальними громадами міст обласного підпорядкування.
3. Обговорювалась можливість створення спрощеної системи реєстрації об’єктів комунальної власності, шляхом внесення відповідних змін до постанов Кабінету Міністрів України.
У результаті розгляду усіх суперечливих питань, учасники наради зійшлись на думці щодо необхідності:
– підготувати та направити листи до Кабінету Міністрів, профільних Міністерств, Української асоціації районних та обласних рад з пропозицією внести необхідні зміни до нормативно-правових актів з метою спрощення процедури реєстрації комунального майна;
– підготувати спільний лист Волинської обласної ради та управління Держкомзему в області – до Луцької міської ради з метою посилення співпраці в роботі, щодо розмежування земель міської та обласної комунальної власності;
– підготувати лист до керівників підприємств, установ, організацій спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, щодо посилення роботи у цій сфері.
|